Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk ve Twitter güven kaybediyor

Elon Musk ve Twitter, yöneticilerin ayrılmasının ardından marka güvenliği endişeleriyle karşı karşıya kalmaya başladı.
- Advertisement -

Elon Musk ve Twitter, yöneticilerin ayrılmasının ardından marka güvenliği endişeleriyle karşı karşıya kalmaya başladı. Twitter’da içerik moderasyonu ve marka güvenliği görevlisi olan yöneticilerin ani istifaları, şirketin nefret söylemiyle mücadelede daha savunmasız hale gelmesine yol açıyor.

Ella Irwin, Twitter’ın güven ve güvenlik başkan yardımcısı olarak istifa etti. A.J. Brown, marka güvenliği ve reklam kalitesi başkanı, ve Maie Aiyed, marka güvenliği ortaklıklarında çalışan program yöneticisi istifa etti. Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından bu yana şirketin mali durumu kötüye gidiyor ve içerik sınırlamalarının gevşetilmesiyle birlikte çalışan sayısı azaldı.

Bu hafta Musk, platformda trans bireyleri yanlış cinsiyetlendirmenin hizmet şartlarına aykırı olmadığını ifade ediyor. Bu açıklama, LGBTİ+ savunucuları ve araştırmacılar tarafından eleştiriliyor.

Musk, eski NBC Universal reklam başkanı Linda Yaccarino’yu CEO olarak atadı, ancak reklamverenlerin endişeleri hala devam ediyor.

Musk, güvenlik ve içerik moderasyonu görevlilerini azaltarak ve zararlı içeriği önlemekle sorumlu olan yapay zeka etik ekibini tamamen kaldırarak eleştirilere maruz kalıyor.

Musk, Twitter’daki nefret söyleminin azaldığını iddia etti, ancak uzmanlar ve reklam endüstrisi içeridenler bu iddiayı destekleyecek kanıtlar olmadığını belirtti.

Twitter, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamış durumda.

Twitter’daki nefret söylemi durumu

Nisan ayında yayımlanan ve Kıbrıs’ta düzenlenecek olan Uluslararası Web ve Sosyal Medya Konferansı’nda sunulacak bir makalede, Oregon State Üniversitesi, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve diğer kurumlardan araştırmacılar, nefret söyleminin Musk’ın Twitter’ı satın aldığından bu yana arttığını gösteriyor.

Yazarlar, siyahilere, Asyalılara, LGBTİ+ gruplarına ve diğerlerine yönelik nefret dolu içerik ve hakaret içeren gönderilerle tanınan hesapların, Musk’ın devralmasını takiben “önemli ölçüde arttığını” ve yavaşlama belirtisi göstermediğini belirtti. Ayrıca, Twitter’ın botlar konusunda ilerleme kaydetmediğini ve Musk’ın göreve gelmeden önceki dönemde olduğu gibi sosyal medya platformunda yaygın ve aktif kaldıklarını tespit ettiler.

Musk daha önce, Twitter’ın öneri algoritmalarının, onu görmek istemeyen kişilere daha az rahatsız edici içerik sunma eğiliminde olduğunu ifade etti.

Makalenin yazarlarından ve Southern California Üniversitesi Bilgi Bilimleri Enstitüsü’nde bilgisayar bilimcisi olan Keith Burghardt, yaptığı bir açıklamada, güvenlik ve güvenlikle ilgili konularda çalışan insanların azalması ve içerik moderasyon politikalarının gevşemesiyle ilişkili olarak, nefret söylemi ve diğer açık içerik selinin arttığını belirtti.

Musk, WSJ etkinliğinde ayrıca “çoğu reklamverenin” Twitter’a geri döndüğünü ifade etti.

Brand Safety Institute’de çalışan uzun süreli medya ve reklam yöneticisi olan Louis Jones, ne kadar reklamverenin harcamalara yeniden başladığının net olmadığını, ancak “birçok reklamverenin, Twitter’ın diğer bazı platformlara kıyasla sınırlı erişime sahip olması nedeniyle beklemeye devam ettiğini” belirtti.

Jones, birçok reklamverenin, Twitter’daki “toksiklik” ve nefret söylemi seviyelerinin nasıl değişeceğini görmek için site daha çok sağ kanada yönelirken ve Amerika Birleşik Devletleri seçim dönemi yaklaşırken beklemeyi tercih ettiğini belirtiyor. Markalar için büyük bir zorluk olduğunu, Musk ve Twitter’ın nefret söylemi, spam, dolandırıcılık ve botları değerlendiren ölçümlerinde neyi saydıklarını net bir şekilde ortaya koymadıklarını ifade ediyor.

Araştırmacılar, Twitter sahibi Elon Musk’ın son iddialarını desteklemek için veri sağlamasını istiyor. Burghardt, “Nefret söylemi veya botlarda sürekli bir azalma olup olmadığını gerçekten anlamak için daha fazla veri kritik öneme sahiptir” dedi. “Bu, daha büyük bir şeffaflık ve akademisyenlerin serbestçe erişilebilir verilere sahip olmaları gerekliliğini vurguluyor.”

Verileri görmek istiyorlar

Twitter, son zamanlarda şirketlere Twitter verilerini analiz etmeleri için erişim ücreti talep etmeye başladı. Bu durum, araştırmacıların veriye erişimde zorluk yaşamasına neden oluyor. Ayrıca, Twitter’ın arama işlevinde ve veri doğruluğunda sorunlar olduğu belirtiliyor. Dijital Nefreti Engellemek Merkezi, Musk’ın yönetiminde “grooming” kavramını içeren tweet’lerin arttığını tespit etti ve bu tür yayınların LGBTQ+ topluluğunu hedef aldığını ortaya koydu. Simon Wiesenthal Merkezi, Twitter’da hala antisemitik içeriklerin bulunduğunu vurguladı ve Twitter’ı düşük bir notla değerlendirdi. Merkez, Musk’ın nefret söylemiyle ilgili tartışmak için bir araya gelmesini talep etti, ancak henüz bir yanıt alamadı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir