Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk, yapay zekanın işsizliği artıracağını düşünüyor!

Elon Musk, yapay zekanın tüm işlerimizi elimizden alacağını ve bunun o kadar da kötü bir şey olmadığını söylüyor.
- Advertisement -

Musk, Perşembe günü düzenlenen bir teknoloji konferansında yapay zeka hakkında “Muhtemelen hiçbirimizin işi olmayacak.” ifadesini kullandı.

Musk, Paris’teki VivaTech 2024’te web kamerası aracılığıyla yaptığı konuşmasında, işlerin “isteğe bağlı” olacağı bir geleceği anlattı.

Çılgın iş adamı, “Eğer biraz hobi gibi bir iş yapmak istiyorsanız, çalışabilirsiniz.” dedi. “Ama aksi takdirde, yapay zeka ve robotlar istediğiniz her türlü mal ve hizmeti sağlayacaklar.”

Bu senaryonun işe yaraması için “Evrensel Yüksek Gelir’in” olması gerektiğini, bunun neye benzeyebileceğini paylaşmasa da evrensel temel gelirle karıştırılmaması gerektiğini söyledi. (Evrensel Yüksek Gelir, devletin ne kadar kazanırsa kazansın herkese belli miktarda para vermesini ifade ediyor.)

“Mal veya hizmet sıkıntısı olmayacak.” dedi.

Yapay zeka yetenekleri son birkaç yılda düzenleyicilerin, şirketlerin ve tüketicilerin hâlâ teknolojiyi sorumlu bir şekilde nasıl kullanacaklarını bulmalarına yetecek kadar hızlı arttı. Yapay zeka piyasada çoğaldıkça çeşitli sektörlerin ve işlerin nasıl değişeceğine ilişkin endişeler de artmaya devam ediyor.

Ocak ayında MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, işyerlerinin yapay zekayı bazılarının beklediğinden ve korktuğundan çok daha yavaş benimsediğini buldu. Raporda ayrıca, daha önce yapay zekaya karşı savunmasız olarak tanımlanan işlerin çoğunun, o dönemde işverenlerin otomasyona geçmesinin ekonomik açıdan faydalı olmadığı belirtildi.

Uzmanlar ayrıca ruh sağlığı profesyonelleri, yaratıcılar ve öğretmenler gibi yüksek duygusal zeka ve insan etkileşimi gerektiren birçok işin değiştirilmesi gerekmeyeceğine de büyük ölçüde inanıyor.

Musk, AI ile ilgili endişelerini açıkça dile getirdi. Perşembe günkü açılış konuşmasında, teknolojinin en büyük korkusu olduğunu söyledi. Gelişmiş teknolojiyle yönetilen bir topluma ütopik bir bakış sunan Ian Banks‘in “Culture Book Series” kitap serisini en gerçekçi ve “gelecekteki AI’nin en iyi tasviri” olarak gösterdi.

Ancak işsiz bir gelecekte Musk, insanların duygusal olarak tatmin olup olmayacaklarını sorguladı.

“Soru gerçekten anlamla ilgili olacak: Eğer bilgisayar ve robotlar her şeyi sizden daha iyi yapabiliyorsa, hayatınızın bir anlamı var mı?” dedi. “Bunda belki de insanların hâlâ bir rolü olduğunu düşünüyorum; yani yapay zekaya anlam verebiliriz.”

Ayrıca sahne zamanını ebeveynleri çocukların görebileceği sosyal medya miktarını sınırlamaya teşvik etmek için de kullandı çünkü “çocuklar dopamini maksimuma çıkaran bir yapay zeka tarafından programlanıyorlar.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir