Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk, yapay zekayla mücadele için 10 milyon dolar bağışladı

Şu sıralar adından sıkça bahsettiren Tesla Motors ve SpaceX CEO'su Elon Musk, yapay zekanın tehlikeleriyle mücadele için 10 milyon dolar bağışta bulundu.
- Advertisement -

Yüzlerce biliminsanının paylaştığı açık mektup, yapay zeka teknolojisinin gelecekte ne gibi tehlikeler doğurabileceği, bunların şimdiden engellenmesi ve ilk adımların dikkatli atılmasını söylüyordu. Paylaşılan metinden kısa bir süre sonra Elon Musk, özel bir güvenlik projesi için 10 milyon dolar bağışta bulundu.

Yüklü miktardaki bağış, gönüllülük esasına dayanan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Future of Life Institute‘a yapıldı. FLI’ın ilk önceliği ise yapay zekanın insanlara getireceği faydaların yanında, insan zekası ile yarışabilecek bu teknolojinin olası risklerini tespit etmek.

Musk’ın yaptığı bağış 22 Ocak 2015’ten başlayarak yapay zeka araştırmacıları ile ekonomik, hukuksal ve etik gibi başlıklarda çalışacak diğer isimlere destek sunacak. Teknoloji ve bilim konusundaki esaslı isimlerin endişesi ise, ses tanıma ve onay, görsel tanımlama, otonom araçlar ve akıllı yanıt sistemleri gibi noktalarda büyük paraların harcanması ancak bunların insanlığa gerçek anlamda nasıl yardım edebileceğinin tartışılmaması.

Açık mektuba Stephen Hawking ile birlikte destek olan Elon Musk, işin üstesinden gelebilecek kişilerin yapay zekanın getirileri ve kontrolü gibi konularda çalışmalarda bulunmasını talep etmişti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

  1. Haydiii? E benim gelecek planımda yapay zekayı geliştirmek vardı! Arkadaşım biz uzaya gitmek çok tehlikelidir diye bağış yapıyo muyuz?! Niye ekmek kapımızı kapatmaya çalışıyosun birader?

  2. Biri bu adama halen ısınmayan notebook yapılamadığını hatırlatsın. Veya Star Wars’ın sadece bir film olduğunu.
    Düşünmesi gereken bir ramin halen 100 dolara niçin satıldığı ve robot hüyelasından çok sosyal medya saçmalığının dünya tinini nasıl asosyalleştirdiği olmalı.

    Yıl 2015. Hala Jobsçılık mı oynanacak? Ceolar aklınızı başınıza devşirin.
    Ayakları baş yapmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir