Elon Musk’ın Ay’a gitme hayallerine dur dediler

0

NASA; Elon Musk’ın uzay gemisi geliştiren ve uzay taşımacılığı yapan şirketi SpaceX’in Ay’a yapılacak uçuşlar için yaptığı kontratı dondurduğunu açıkladı.

Trump-Bezos kavgasının sonucu mu?

Elon Musk’ın ayağının altındaki halıyı çeken ise rakip şirket BlueOrigin’in kurucusu Jeff Bezos oldu. NASA ile çalışan BlueOrigin ve Dynetics şirketlerinin itirazı ile Ay görevlerinin sadece Musk’ın şirketine verilmesi konusu yeniden incelemeye alınacak.

Aslında sorun önceki ABD Başkanı Trump ile Jeff Bezos arasındaki kişisel husumete dayanıyor. Trump NASA’nın yeniden Ay’a gitmesi için çalışmalara başlamasını emretmişti. Ancak bu konudaki çalışmalara Trump’ın tepkisiyle BlueOrigin’in dahil edilmediği düşünülüyordu.

Şimdi Trump görevden ayrılmışken Jeff Bezos’ın da bu kararların yeniden gözden geçirilmesi için yaptığı itirazlar kabul edilmiş gibi görünüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>