Elon Musk’ın dev pili çalışmaya başladı

0

Elon Musk’ın Güney Avustralya’daki elektrik kesintileri problemini çözmek için kurduğu dev pil tarlası çalışmaya başladı.

100 gün ya da bedava

Musk’un yaz başında Twitter’dan bölgenin yöneticilerine, “piller 100 gün içinde çalışmaya başlamazsa sizden ücret almayacağız,” teklifi ile başlayan inşaat, bölge yöneticileri ile Tesla arasında imzlanan anlaşmadan 63 gün sonra sonlandı ve piller bölgeye elektrik sağlamaya başladı.

Şu anda dünyanın en büyük lithium-ion pil tarlası konumunda olan piller bölgedeki rüzgar terminallerinden gelen elektriği depoluyor.

100 MW kapasiteli piller, bölgedeki 30 bin evin elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterli. Güney Avustralya Yönetimi,  bölgede kurulacak güneş enerjisi santrallerinin de pil tarlasına bağlanmasını planlıyor. Böylece bölgede gem güneş hem de rüzgar enerjisi ile tamamen temiz enerji kullanımı mümkün olacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>