Elon Musk’ın internet uyduları fırlatılmaya hazır

0

Elon Musk’ın, SpaceX şirketi üzerinden tüm dünyaya internet hizmeti sunma planı hayata geçiyor.

İnternet girmeyen yer kalmayacak

Starlink projesini hayata geçirmek için Dünya yörüngesine, 1500 mini uydu taşıyacak olan SpaceX, daha sonra bu mini uydular üzerinden, okyanuslardan dağlara kadar, dünyanın her köşesine düşük maliyetli geniş bant internet bağlantısı hizmeti verebilecek.

Uyduların ilk partisi ise 14 veya 15 Mayıs günü uzaya çıkmış olacak. İlk partide 60 adet uydu bulunacak ve Space X, bu 60 uydu ile ilk denemeleri gerçekleştirecek, olası sorunları analiz edecek ve ardından diğer uyduları da yörüngeye yerleştirecek.

Musk yine de yaptığı duyuruda, ilk uydu yerleştirmesi sırasında pek çok sorun ve hata yaşanabileceğini ancak bu hatalardan ders çıkartılacağını da vurguladı. Sonuçta, kocaman bir otomobili dev bir gezegene isabet ettirememiş bir uzay şirketinin, minik uyduları yörüngede doğru noktaya yerleştirememesi de sürpriz olmayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>