Elon Musk’ın medya ile savaşı başladı

0

Bir süredir medyada Elon Musk ve şirketleri hakkında çıkan olumsuz haberler, Musk’ın medyaya karşı harekete geçmesine neden oldu.

Medya Musk’tan ne istiyor?

Önce Tesla’nın parasının kalmadığını ve iflas edeceği haberleri ile ortaya çıkan medya-Musk çatışması, ABD’de medya organlarının Tesla araçlarının yaptığı kazaları sürekli gündeme getirmesiyle iyice görünür oldu. Musk ise ABD’de benzinli/konvansiyonel otomobillerin her sene 32 bin kişiyi öldürdüğünü ve bu kazaların hiçbirinin haber bile olmadığını ancak Tesla araçlarıyla kuralları ihlal edip kaza yapan bir sürücü olduğunda bunun Tesla otomobillerinin suçuymuş gibi manşetlere taşınarak halk üzerinde korku yaratılmaya çalışıldığını dile getiriyor.

Öyle görünüyor ki, SpaceX ile geliştirdiği Starlink ağını hayata geçirdiğinde dünyadaki tüm internet erişimini kendi tekeline alabilme ihtimali bulunan Musk, medya ve iletişim şirketleri tarafından düşman ilan edilmiş durumda. Ekonomoi analistleri sadece Starlink sisteminin Elon Musk’a her sene onlarca milyar dolar para kazandırma potansiyeli bulunduğunu ve bu sistemin hayata geçmesiyle GSM ve internet servis sağlayıcısı şirketlerin iflas edebielceğini vurguluyorlar. Bu nedenle Medya patronlarının kendisine ve şirketlerine karşı operasyon yaptığını düşünen Musk ise şimdi medyaya karşı kendi silahlarını geliştiriyor. 

Pravda isminde bir medya reyting sistemi kuracağını açıklayan Musk böylece hangi medya organının güvenilir ve doğru haberler yaptığı konusunda dünya çapında okurların dahil olduğu bir “prestij” sistemi kurmak istiyor. IMDB’ye benzer bir sistemle çalışacağı anlaşılan Pravda için domain ismi de satın almaya çalışan Musk, Pravda.com’u satın alamadığı için Pravduh.com’u satın aldığını duyurdu.

Pravda ismi ise aslında Sovyet Rusya dönemiden kalan bir “marka” ve Sovyetler Birliği döneminde çıkan bu gazete “halkın gazetesi” olarak biliniyor, doğru ve tarafsız haber yapma çabasıyla da övgü topluyordu. Musk, Pravda ismini almak için Ruslarla iletişime geçtiğini ama başaramadığını, öte yandan Pravda.com adresinin Ukraynalılar tarafından satın alınmış olduğunu da açıklarken, kendi medya derecelendirme sistemini pravduh.com üzerinden kuracağını da duyurdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>