Elon Musk’ın roketi Ay’a çarpacak

0

Mars yörüngesine gönderdiği Tesla Roadster’i koca gezegene isabet ettirmeyi başaramayan Elon Musk’ın SpaceX’i daha önce de dünyadan kaldırdığı bir roketin kontrolünü kaybetmişti. Elon Musk’ın uzay gemisi üreten şirketi SpaceX’in kontrolden çıkan roketinin şimdi Ay’a çarpacağı anlaşıldı. Peki bu nasıl oldu?

7 yıldır uzayda dönüp duruyordu

Aslında kontrolden çıkan roket 2015 yılında dünyadan ayrılmış ve görevini bitirdikten sonra dünyaya dönmesi planlanıyordu. Ancak roketin Dünya’ya dönmek için gerekli manevraları yapacak yakıtı tükendiği için uzay çöpü olarak dünya yörüngesinde dönmeye terk edilmişti.

Astronomer Jonathan McDowell ise yeni yaptığı analizde dev roketin şimdi Ay ile çarpışma rotasına girdiğini açıkladı.

7 yıl önce bir meteoroloji uydusunu yörüngeye bıraktıktan sonra dünyaya geri dönmeyi başaramayan Falcon 9 roketinin Ay’a çarpması durumunda oluşacak etkinin minimum düzeyde kalacağı hesaplanıyor.

Ancak yine de Dünya’nın şansı varmış diyebiliriz çünkü 7 yıldır Dünya, Güneş ve Ay yer çekimleri arasında kalıp kaotik bir rota izleyen roketin birgün Dünya’ya düşmesinden de endişe ediliyordu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>