Techinside Google News
Techinside Google News

Elon Musk’ın Twitter mesajı, Twitter tarafından düzeltildi

Ron DeSantis'ın felaketle sonuçlanan Twitter Spaces kampanya lansmanının ardından Elon Musk'ın, Florida Valisi'nin bağış toplama "rekortmenliği" hakkında övünme çabası, kendi platformu tarafından hızla düzeltildi.

Elon Musk, Ron DeSantis’in Twitter Spaces’te başarısız olan başkanlık kampanyası duyurusuyla ilgili ‘gürültü’yü eleştirdi. Milyarder, lansmandan sonra DeSantis’in 8,2 milyon dolarlık bağış toplamını ‘rekortmen’ olarak vurgulamaya çalıştı. Ancak bu rekor, Donald Trump tarafından 25 milyon dolar olarak kırılmıştı.

Ron DeSantis’ın felaketle sonuçlanan Twitter Spaces kampanya lansmanının ardından Elon Musk’ın, Florida Valisi’nin bağış toplama “rekortmenliği” hakkında övünme çabası, kendi platformu tarafından hızla düzeltildi.

- Advertisement -

Musk, DeSantis’in geniş çapta beklenen duyurusunun sayısız teknik aksaklıklar tarafından kesintiye uğradığı fiyaskonun ardından kopan gürültüye karşı geri adım atmaya çalıştı. “Gürültü olmayan şey nedir derseniz? Bağış toplama için tüm zamanların rekorunu kırmak!” diye tweet atan Musk, 2024 umut vaat eden adayın adaylığının ilk 24 saatinde 8,2 milyon dolarlık geliri gösterdi.

21 milyondan fazla kez görüntülenen tweet, hızla bir topluluk notu tarafından düzeltilerek, gerçek rekorun Donald Trump tarafından 2019’da başarısız yeniden seçim girişimini duyurduğu gün 25 milyon dolar olarak belirlendiğine dikkat çekildi.

Topluluk notu, DeSantis’in bağışlarının yarısının, başarısız Spaces duyurusundan önce başlayan bir bağış etkinliği aracılığıyla geldiğini belirtiyor. Topluluk notları, Twitter’ın gönderilere ek bağlam sağlamaya ve yanlış bilgileri düzeltmeye çalışan bir özellik.

Twitter, notların yazılması, derecelendirilmesi veya düzenlenmesi üzerinde kontrol sahibi olmadığını ve düzeltmelerin diğer kullanıcılar tarafından yararlı bulunduğunda göründüğünü belirtiyor. DeSantis, geleneksel bir miting yerine Beyaz Saray adaylığını Twitter Spaces üzerinden duyurma konusundaki alışılmamış kararı nedeniyle geniş çapta alay konusu olmuştu.

Ancak, büyük bir insan kitlesinin platforma akın etmesi üzerine felakete neden olanın azalan personel ve daralan sunucu kapasitesi olduğu iddia ediliyor. Son aylarda, Twitter Spaces çalışan sayısı 100’den sadece üçe düşürüldü ve şirketteki mühendisler, kullanıcı akınına “hazır olmadıklarını” itiraf etti. Etkinlik başlamadan önce 500.000’den fazla kişi 20 dakikadan fazla bekliyordu ve katılabilen kişiler sık sık atılıyordu. İlk sesli yayın, DeSantis haberini duyurmadan önce kesildi. İkinci yayın da pek başarılı olmadı ve zirvede yaklaşık 700.000 dinleyici çekti.

Etkinlik sırasında Musk ve Spaces moderatörü David Sacks arasında kaydedilen bir hot-mic tartışması da yaşandı, bu sırada sorunların ‘sunucu yükü’ nedeniyle ortaya çıktığını ve kullanıcıların ‘sunucuları erittiğini’ söylediler. İkili, bu olayın şimdiye kadar çevrimiçi düzenlenen en büyük etkinlik olduğunu iddia ettiler – ki bu iddia da daha önce daha büyük etkinliklerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten birçok kişi tarafından tartışıldı.

Özellikle, Florida Valisi, başlamanın ilk yarım saatinde birçok aksaklık nedeniyle konuşma yapamadı. Sonunda konuşmaya başlayabildiğinde, Musk ile serbest bir şekilde konuşurken COVID ile başa çıkma rekorunu öne sürdü ve Donald Trump’a ima dolu eleştirilerde bulundu. Ayrıca, Amerika’nın güney sınırıyla ilgili Başkan Biden’ın yaptığı ‘her şeyi’ geri alacağına söz verdi. DeSantis, “Büyük Amerikan geri dönüşümüzü yönlendirmek için Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına adayım” dedi. “Ancak ülkemizin yanlış yönde ilerlediğini biliyoruz. Gözlerimizle görüyoruz. Ve kemiklerimizde hissediyoruz.” DeSantis, başarısız başlangıcı geçiştirmeye çalışırken duyduğunda “interneti kırdığını” iddia etti.

Etkinlikten sonra, DeSantis’in kampanya duyurusunun aşağılanması, Twitter’ın mühendislik başkanı Foad Dabiri’nin etkinlikten sonra istifa ettiğinde daha da kötüleşti. Dabiri, şu tweet’i attı: “Twitter’da neredeyse dört muhteşem yılın ardından, dün yuvadan ayrılmaya karar verdim.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:07:03

Masterpass 2023’te rekor kırdı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir