Elon Musk’ın uydu interneti ne kadar güçlü olacak?

0

Musk, uzay şirketi SpaceX ile dünyada devrim yapacak bir girişimin peşinde. 

Starlink

Dünya üzerinde internet bağlantısının ulaşmadığı en ufak bir nokta bile bırakmak istemeyen Elon Musk bu amaçla uzaya binlerce küçük uydu fırlatacak bir operasyon yönetiyor. Böylece aylık abonelik ücreti ödeyen herkes, tamamen uydulardan gelecek sinyaller sayesinde, dünyanın neresinde olursa olsun yüksek hızlı ve yüksek kotalı internet bağlantısına ulaşacak.

GSM şirketlerini ve internet servis sağlayıcıları iflasa götürebilecek kadar ciddi bir gelişme olan Starlink girişiminin ilk deneme uyduları da dünya yörüngesine yerleşmiş durumda ve Musk’ın planlarına göre 2020’li yıllardan itibaren bu sistem artık abonelerini kabul etmeye başlayacak. SpaceX’e her yıl onlarca milyar dolarlık bir gelir getirmesi beklenen Starlink sayesinde Musk’ın dünyanın en zengin insanı olmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Musk şimdi Starlink servisi için uzaya gönderdiği iki test uydusu Tintin A ve Tintin B uydularından gelen sonuçları açıkladı. Buna göre uyduların dünya ile arasındaki gecikme süresi sadece 25 ms… Bu da internet bağlantısının çok kaliteli olacağını ve gecikmesiz bağlantı isteyen online video oyunlarını bile Starlink üzerinden oynamanın mümkün olacağını gösteriyor. 

Kendisi de bir video oyun çağı çocuğu olan Musk’ın Starlink’i anlatırken online video oyunlarından örnek vermesi de çok şaşırtıcı değil, ayrıca video oyun sektörü ineternet bağlantısı konusunda büyük bir müşteri kitlesinin de birincil motivasyonu olarak biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>