Elon Musk’ın yeni hedefi: Mars

0

PayPal ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, diğer şirketi Space X ile NASA’nın uzaya gönderdiği roketlerini inşa ederken şimdi kendine yeni bir hedef koydu. Musk’ın açıklamalarına göre Space X’in hedefi, 2018 yılında Mars’a insansız roketler göndermek. Ardından Musk’ın ikinci hedefi, 2024 yılında Mars’a ilk insanı göndermek.

İnsansız uçuşların 2018’de başlamasını planlayan Musk, sonraki her iki senede bir yeni bir gemi daha göndermek istiyor. Böylece 2018, 2020 ve 2022’de Mars’a üç Space X roketi ulaşacak ve bu roketler, sonraki insanlı uçuşlarda astronotların ihtiyaç duyacağı malzemeleri ve barınakları  Mars’a indirecek. Astronotlar ise 2024’teki uçuşla birlikte Mars’a ulaştığında, Mars’ta koloni kurmak için bol bol yedek parçaya ve hazır barınaklara sahip olacaklar.

Önceden Mars’a ulaşan roketler aynı zamanda sonraki altı yıl boyunca gezegende iniş yapılacak ve insan yaşamına uygun bölgelerin test edilmesini sağlayacak. Böylece 2025 yılında Mars’a inecek ilk astronotların dev fırtınalar, güneş radyasyonu veya elverişsiz yüzey gibi kötü sürprizlerle karşılaşmasının önüne geçilmiş olacak.

Öte yandan, NASA 1965’ten beri neredeyse her beş yılda bir Mars’a insan göndermek için kapsamlı çalışmaların içine giriyor ve medyaya “önümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a insan indireceğiz,” açıklamalarında bulunuyor. Musk’ın açıklamalarını da o sayısız “Mars’a insan gönderme” planlarından biri gibi değerlendirmek mümkün ancak Musk, kafasına koyduğunu yapmasıyla tanınan, ele aldığı tüm projeleri başarıyla hayata geçiren bir girişimci olarak biliniyor. Dolayısıyla bilim dünyası Musk’ın NASA ile birlikte çok kapsamlı bir plan hazırlamış ve her şeyi bir ajandaya bağlamış olarak bu açıklamaları yaptığını düşünüyor. Mars’a insan gönderme hayali bu kez gerçek olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>