EMC gelişen depolama çözümleri gelirlerini yüzde 49 artırdı

0

EMCEMC Corporation, 2015 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide ikinci çeyrek GKGMİ’ye göre gelirler 6 milyar USD’yi buldu ve yıllık yüzde 2’lik büyüme kaydedildi. GKGMİ gelirlerinden VMware’in Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Genel Hizmet Yönetimi (GSA) ile arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi hesaba katılan ve nakit olarak VMware tarafından yapılan ödemeler de düşürüldü. Konsolide GKGMİ’ye göre olmayan gelirler 6.1 milyar USD’yi buldu ve yıllık artış yüzde 3 -sabit kur baz alındığında yüzde 8- olarak gerçekleşti. GKGMİ’ye göre hesaplanan hisse başına kazanç 0.25 USD olurken yıllık yüzde 11’lik düşüş yaşandı. GKGMİ’ye göre olmayan hisse başına kazanç da 0.43 USD oldu ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre eşit seyretti.

İkinci çeyrekte 1 milyar dolar operasyonel nakit akışı ve 647 milyon dolar serbest nakit akışı yaratan EMC, çeyreği 14,8 milyar dolar nakit ve yatırımlarla kapadı. Yaklaşık 2 milyar dolar değerindeki hisse senetlerini yeniden satın alan EMC; ikinci çeyrekte hissedarlarına 225 milyon dolar kâr payı dağıttı.

EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci, açıklanan finansal sonuçlarla ilgili şunları söyledi:

“Birçok yönden memnuniyet duyduğumuz bir ikinci çeyreği geride bırakırken, özellikle yeni ürünlerimizin piyasa tarafından kabulü ve hızlı gelişimini gözlemlemenin yanı sıra müşterilerin BT altyapılarını planlarken geleneksel altyapılarını yenileme konusunda daha muhafazakar davrandıklarını gördük. Ayrıca jeopolitik etkenlerin Çin ve Rusya’da devam ettiğini görüyoruz. Daha fazla fırsatı yakalamak için büyüme stratejimizi dört ana sütun üzerine yerleştirdik:

·         Sınıfının en iyi ürünleri ve çözümlerini hizmet olarak sunmak,

·         Bulut hizmetlerine daha fazla odaklanmak,

·         Federe yapımızı daha sıkı koordine ederek piyasa ihtiyaçlarını karşılamak,

·         Hepsinden daha iyi bir liderlik ekibi oluşturmak.

Stratejimizin, müşterilerimizin dijital dönüşümü ve hibrit bulut yolculuğunda en güvenilir iş ortağı olmamızı sağlayacağından eminiz. Bununla birlikte hissedarlarımızın değerini artırmak için yoğunlaşmaya devam edeceğiz.”

“Büyümeye odaklanmayı sürdüreceğiz”

İkinci çeyrekteki yoğun çalışmaları nedeniyle tüm ekibine teşekkür ederek sözlerine başlayan EMC CFO’su Zane Rowe ise şu şekilde konuştu:

“Geleneksel depolama kategorisinin dijital ajandalarını geliştiren müşterilerin kısa vadeli satın alma ihtiyaçları karşısında etkilenirken portföyümüzdeki büyüyen alanlarda başarıyı görüyoruz. Büyümeye, maliyet etkin yapıya ve iş dönüşümüne odaklanırken birimlerimiz arasındaki işbirliğini de artırmaya sürdüreceğiz.”

BT piyasasının hızla değiştiğini söyleyen EMC Bilgi Altyapısı CEO’su David Goulden, “Yeni işlerimiz harika bir performans gösteriyor. Gelişen Depolama biriminin yaklaşık 3 milyar dolarlık gelire ulaşmasıyla birlikte 2015 yılında yüzde 30’dan fazla büyüme bekliyoruz. Gelişen depolama portföyümüze, çözümleri ulaştırmaya, hızla büyüyen alanlara liderlik etmeye ve maliyetler karşısında daha agresif olmaya odaklandık. Ayrıca geleneksel depolama alanındaki trendleri de yakalamak için gereken adımları atıyoruz. Yeni uygulamalar ve dönüşüm harcamalarının uygun şekilde yapılması 2015 sonrasına bizleri taşıyacaktır” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>