EMC’nin hedefi: Melez bulut depolama çözümleri

0

TechInside olarak etkinliği yerinde takip ettik ve EMC Kıdemli Pazarlama Çözüm Yöneticisi Craig Cotton ile görüştük.

EMC, 8 Temmuz tarihinde Londra’da EMC Redefine Possible 2014  isimli bir etkinik düzenledi. Şirket, yeni Isilon OneFS platformuyla müşterilerinin yapılandırılmamış verilerini kolaylıkla tasnif edebilmelerini sağlıyor. Platform, güncellenen teknolojisi sayesinde verilerin kolaylıkla depolanabilmelerini ve korunmasını mümkün hale getiriyor.

Ağa bağlı veri akışı sağlayabilen Isilon, altyapıların kimi noktalarında veri trafiği dolayısıyla görülen sıkışmaları en aza indiriyor. EMC yetkilileri, platformun farklı uygulamalar ile erişim yöntemlerini desteklediğini belirtiyor. Veriye ağ üzerinden erişim ve bunun paylaştırılması konularında alternatif metotların geliştirildiğini ifade eden EMC, Başkan Yardımcısı Jeremy Burton, ancak bunların günümüz IT beklentilerini karşılamaya yetmediğine dikkat çekiyor.

EMC yetkililerinin verdiği bilgilere göre, kullanıcılar, Isilon platformu üzerinde depolanan verilerine HDFS, REST ve SWIFT gibi metotları kullanılarak da erişilebilecek. Kullanıcıların, hali hazırda 4K video akışına imkân sağlayan SMB çoklu kanal çözümünü değerlendirebildiğini ifade eden EMC yöneticileri, Petabyte ölçeğinde verinin kullanımının OneFS işletim sisteminin yeni sürümüyle mümkün hale getirildiğini kaydediyor.

Intel’in, Ivy Bridge donanım mimarisi üzerinde inşa edilen Isilon S210 ile X410, önceki nesillerden çok daha yüksek çıkış güçleriyle beklentilere cevap veriyor. EMC yetkililerinin verdiği bilgilere göre adı geçen ürünler, Temmuz ayı itibariyle şirketlerin talebine sunuluyor. EMC’den, yapılan açıklamada bulut bilişim platformu OpenStack SWIFT Object protokolü ile Java tabanlı HDFS bilgi sistemlerine yönelik desteğin bu yılın sonuna kadar sunulabileceği belirtildi.

Diğer yandan, EMC Bilgi Altyapısından Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi David Goulden, organizasyonların idare etmeye çalıştıkları 4B T mega eğilimini; sosyal, bulut bilişim, mobil ve büyük veri olarak sayarak, bunların etkili bir biçimde değerlendirilmelerini sağlamak için yeni uygulama alanları yarattıklarını ifade ediyor. Bu uygulamaların, yeni bir tür bilgi silosu olamayacağına dikkat çeken Goulden, bunların farklı bir mimari ile tasarlanacağını öngörüyor.

TwinStrata, EMC’nin, satın alımını duyurduğu bir diğer isim oldu. Şirket, bulut teknolojilerinin yaygınlaşmasına paralel olarak verinin kurum içi depolamadan çok daha geniş bir alana erişimine imkan kazandırmayı hedefliyor. EMC, VMax depolama depolama ailesinin yeni ürünleriyle de veriye çok daha geniş bir çerçevede güvenli erişim sağlamayı planladığını açıkladı.

İki yıl önce merkezi İsrail’de bulunan XtremIO depolama çözümleri sağlayıcısını satın alan EMC, bu ürün gamını “XtremIO 3.0” şeklinde güncellediğini duyurdu. Veri sıkıştırma başta olmak üzere günümüzün birçok yeniliğini ürüne yansıtan EMC, geçtiğimiz dönemde sadece bu segmentten 100 milyon dolardan fazla gelir sağlandığını açıkladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>