Emerson ile Aspen güçlerini birleştiriyor

0

Emerson ile Aspen

Otomasyon ve yazılım alanında Emerson ile Aspen güçlerini birleştiriyor. İklinin yaklaşık 11 milyar dolara anlaşamaya vardığı belirtildi.

Emerson ile Aspen yazılım birimlerini birleştiriyor

Endüstriyel otomasyon sistemleri üreticisi Emerson Electric Co yaptığı açıklamada, yazılım birimlerini daha küçük rakibi Aspen Technology ile yaklaşık 11 milyar dolarlık bir anlaşmayla birleştireceğini söyledi.

Nakit ve hisse senedi anlaşmasının hisse başına yaklaşık 160 dolar olduğunu belirten şirket, AspenTech hissedarlarının şu anda sahip oldukları her hisse için birleşik şirketten 87 ve 0.42 dolar alacağını da sözlerine ekledi.

Emerson, birleşik şirketin yüzde 55’ine, AspenTech hissedarlarının geri kalanına sahip olacağını söyledi. Yeni kuruluş AspenTech’in adını koruyacak ve mevcut İcra Kurulu Başkanı Antonio Pietri tarafından yönetilecek.

Anlaşmanın 2022’nin ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Emerson, otomotiv, petrol ve gaz sektörlerine otomasyon çözümleri sunarken AspenTech, madencilik, kimya, imalat ve ilaç endüstrilerindeki şirketler için yazılımlar üretiyor. Refinitiv Eikon verilerine göre AspenTech’in yaklaşık 9.49 milyar dolarlık bir piyasa değeri varken, Emerson’ın değeri 57 milyar doların üzerinde.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>