Emlak şirketleri drone’ları keşfediyor

0

Lojistik sektöründen sonra emlak sektörü de drone’ların avantajlarını keşfetmeye başladı. Amazon’un drone’lar vasıtasıyla aynı gün içinde teslimat yapmaya yönelik çalışmaları drone’ların ulaştırma sektöründe devrim yaratacak rolünü ortaya koymuştu. Şimdi ise emlak şirketleri, drone’lar sayesinde çektikleri videolarla, geniş arazilerin veya müstakil evlerin müşteri tarafından incelenmesini kolaylaştıran uygulamaları hayata geçirdiler.

Türkiye’de de örneği görülen uygulamalarda emlak şirketleri, büyük arazileri veya müstakil/bahçeli evleri müşterilerine tanıtmak için drone’lar ile çekilmiş hava videolarını kullanıyorlar. Geniş arazilerin her köşesini gezen drone’lar görüntüyü kaydederek müşteri adaylarının araziyi daha kolay incelemesine olanak sağlarken, müstakil evlerde ise drone’lar sayesinde evin büyük masraf gerektirebilecek çatısını ve çevredeki sorun oluşturabilecek detayları rahatça incelemek mümkün oluyor. Drone görüntüleri sayesinde evin durumu hakkında çok daha kolayca rapor alabilen müşterilerin satın alma kararları ise çok daha sağlıklı oluyor.

ABD ve Avrupa’da da yaygın olarak kullanılmaya başlanan kameralı drone’lar, emlak sektörünün yeni standardı haline gelmiş bulunuyor. Öte yandan, drone kullanımına dair yasal prosedüre uymak da büyük önem taşıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de drone kullanımı belli kurallara bağlanmış durumda. Belli bir ağırlığın üzerindeki drone’lar için kayıt zorunluğu bulunuyor. Ayrıca, yerleşim birimleri içinde drone’ları evlere belli mesafeden fazla yaklaştırmak yasakken, drone’un çıkabileceği yükseklik, insanlara yaklaşabileceği maksimum mesafe, drone’un kullanıcısından uzaklaşabileceği mesafe gibi detaylar yönetmeliğe bağlanmış durumda ve bu kurallara aksi davranan drone sahiplerine 15 bin lira düzeyinde ceza kesilebiliyor. Dolayısıyla emlak şirketlerinin drone kullanımı öncesinde tüm yönetmeliği dikkatlice incelemesi büyük önem taşıyor. Türkiye’de emlak sektörü, yeni inşaat projeleri ile büyürken firmaların projelerini tanıtmak için drone’lara sık başvurduklarını da görmeye başlıyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>