Techinside Google News
Techinside Google News

En çok aranan 10 yazılım yeteneği

- Advertisement -

Bilgisayar programlama dünyasına adım atmak isteyenler için ilk sorular soruların başında “Hangi dili öğrenmeliyim?” gelir. Zaten bu dünyaya adım atmış kişiler ise şu soruyu zaman zaman kendilerine sorar; “Acaba bildiğim dil ne kadar popüler?” Her iki sorunun da bilgi teknolojileri dünyasındaki camialarda sonu gelmez tartışmalara yol açacağını kestirmek çok güç değil.

Bu soruların sayısal verilere dayanan bir cevabı olduğunu söyleyerek sizleri sevindirmek istiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri merkezli kariyer ve iş bulma servisi Dice.com‘un yaptığı bir araştırma ve analiz sonucunda en çok aranan 10 yazılım yeteneğine dair sonuçlar ortaya çıkartılmış. Araştırma sonuçlarına göre en çok personel aranan yazılım alanları şöyle;

Top 10 Skills

  1. Java/J2EE
  2. NET
  3. C++
  4. C#
  5. Herhangi bir alanda uzman deneyime sahip çalışanlar
  6. SQL
  7. HTML
  8. C
  9. Web
  10. Linux

Bu sıralamanın oluşturulması için 2014 ilk çeyreğinde Dice.com üzerinde açılan 80.784 adet iş ilanı esas alınarak analiz gerçekleştirilmiş. Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer ilginç sonuç ise bu yeteneklerin giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti ve dronelar ile robotik gibi yenilikçi alanlarda öncelik kazanmış olması.

Bu rapor sonuçları işletmeler için en anlama geliyor?

Yenilikçi teknolojilerin kısa bir süre içinde (gelecek 2-3 yıl) patlama gerçekleştireceği ve hayatımızın her alanına girerek Facebook, Google gibi yeni teknoloji devlerinin doğmasını sağlayacağı anlamına geliyor.

Bu rapor sonuçları BT yöneticileri ve çalışanları için ne anlama geliyor?

Yenilikçi teknolojilerin hayatımıza girmesi ile iş yapış modellerimiz tekrardan radikal değişikliklere uğrayabilir. Bu alanda gerçekleşecek yeniliklere hazırlıklı olmaları gerekiyor. Aynı zamanda BT çalışanlarına, sahip oldukları mevcut yetenekler çerçevesinde, bu alanlarda girişim yapmak için en doğru zamanda olduklarını söyleyebiliriz.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir