En iyi otonom sürüş için çalışılıyor

0

En iyi otonom sürüş

Yapılan araştırmalar kapsamında, en iyi otonom sürüş için iyileştirilmesi gereken özellikler ele alında. Automatica Sinica Dergisi’nde paylaşılan bilgiler, otonom sürüşün geleceğine ışık tutuyor.

En iyi otonom sürüş için gereksinimler

Günümüzde otonom araçlarla birlikte başlayan dönüşümde, otonom araçların iyileştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Otonom araçların yaygın hale gelmesi için otonom sürüş sistemlerinin kusursuz hale getirilmesi hedefleniyor.

Automatica Sinica Dergisi’nde, otonom sürüşün geleceğiyle ilgili uzman görüşlerine yer verildi. Otonom sürüşün önündeki en büyük engelin güvenlikle ilgili hususlar olduğu vurgulandı. Ayrıca araştırma sonuçlarında rota takip etmenin kolay gibi görünse de otonom sürüşteki en zor süreçlerden biri olduğu belirtildi.

Arizona State Üniversitesi’nden Kayvan Majd ise otonom sürüşte yolcuların aracı sanki bir insan sürücü kullanıyor gibi hissetmesi gerektiğini söylüyor. Rota izleme konusunda sorunların önüne geçildiğinde, otonom sürüşün en iyi seviyeye ulaşacağı vurgulandı.

Şu anda test aşaması devam eden otonom sürüş teknolojilerinin önümüzdeki yıllarda yaygın hale gelmesi bekleniyor. Ancak  Automatica Sinica Dergisi’nde paylaşılan bilgilere göre, bu teknolojinin yaygınlaşması için rota takip özelliklerinin kusursuz hale gelmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>