En popüler programlama dili Python oldu

0

en popüler programlama dili

Yazılım ve programlama, günümüzün en popüler alanları arasında yer alıyor. IEEE Spectrum verilerine göre, en popüler programlama dili Python oldu.

En popüler programlama dili araştırması

Programlama dilleri aslında uzun bir süredir hayatımızda olmalarına rağmen, 2000’li yıllar bu alanda adeta bir dönüm noktası oldu. Programlama dilleri arasında da kıyasıya bir rekabet bulunuyor.

1990’lı yıllardan bu yana hayatımızda olan Python ise şu anda altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Farklı veri tabanları ve geliştiriciler aracılığıyla yapılan IEEE Spectrum araştırmasında, günümüzün en popüler programlama dilleri listesinde Python lider oldu.

Toplamda 100 puan ile liderlikte bulunan Python , web geliştirme ve yapay zeka çalışmalarının trend haline gelmesiyle yükselişini sürdürdü. Ayrıca diğer programlama dillerine kıyasla kısmen daha kolay olması da Python’ı öne geçirdi.

Python’ın ynı sıra 95.3 puan alan Java listede ikincisi sırada yer aldı. Javayı takip eden C ise listenin üçüncü sırasında kendisine yer buldu. Bununla birlikte JS, Matlab ve Swift dilleri listede ilk 10’da yer alarak önemli bir başarıyla imza attı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>