En uzun videoyu Türkler izliyor

0

IAB info graphic(2)Dünyada 42 ülkede faaliyet gösteren ve dijital reklamcılığın, internetin gelişmesi için çalışan Interactive Advertising Bureau tarafından 24 ülkede yapılan “Mobil Video İzleyicileri Araştırması”nın sonuçları, insanların beşte birinin televizyon izlerken düzenli olarak akıllı telefonlardan video seyrettiğini gösteriyor. Araştırmanın yapıldığı her ülkede mobil reklamcılığın kişiye özelleştirilmiş kullanımının ilgi çektiği görülüyor.

Interactive Advertising Bureau’nun 24 IAB ülkesinin ortak katılımıyla gerçekleştirdiği, mobil video tüketimini küresel ölçekte irdeleyen araştırmaya göre, mobil ekranlar genel kanının aksine düzenli olarak uzun videolar izlemek için de kullanılıyor. Katılımcıların yüzde 36’sı telefonlarıyla günlük veya daha sık olarak 5 dakika ya da daha uzun süreli videoları izlediklerini söylüyor. Akıllı telefonlardan uzun süreli video seyredenlerin arasında Türkiye, Finlandiya, Çin, Rusya ve Singapur izleyicileri başı çekiyor. Hatta uzun metrajlı film ya da televizyon programlarının bölümleri de telefondan izlenebiliyor. Film ve program izleme konusunda özellikle Çinliler ön plana çıkıyor.

 24 ülke için mobil video izleyicilerinin, videolara ulaşma yolları olarak aşağıdakiler öne çıkıyor:
Video paylaşım siteleri (yüzde 62)
Sosyal ağlar (yüzde 33)
Web arama sonuçları (yüzde 20)
Reklamlar (yüzde 14)

Aynı anda hem televizyon hem video izliyorlar
Tüm ülkelerde çok sayıda internet kullanıcısı, akıllı telefonlarında kısa veya uzun süreli video tüketimlerinin yıldan yıla arttığını belirtiyor. En büyük oranda artış sırasıyla ABD (yüzde 50), Kanada (yüzde 42), Yeni Zelanda (yüzde 42), Güney Afrika (yüzde 42) ve İngiltere’de (yüzde 40) görülüyor. Bu eğilim, televizyon izleme alışkanlıklarını da etkiliyor. Çin’de yüzde  37, Singapur’da yüzde  35 oranında izleyici telefonlarında daha fazla video izledikleri için televizyonu daha az seyrettiklerini belirtiyor. Mobil video izleyicilerinin yüzde 22’si televizyon seyrederken aynı zamanda mobil video da izliyor. Bu tür çoklu ekran kullanımı Japonya hariç tüm ülkelerde göze çarpıyor.

IAB ABD Digital Video and Mobile Marketing Center of Excellence Genel Müdürü, mobil ve videodan sorumlu Başkan Yardımcısı, Anna Bager durumu “Küçük ekranlarda dijital video tüketiminin popülerliği dünya genelinde yadsınamaz bir noktaya gelmiştir.” olarak yorumluyor. İnsanların sadece kısa videoları izlemek için değil uzun süreli programları izlemek için de telefonlarını kullanması, markalara bu çarpıcı mobil etkileşimin bir parçası olmak için kapı açıyor. Fakat tüketicinin çoklu ekran kullanım eğilimi reklamverenler için yeni bir pazarlama sorununu ortaya çıkartıyor: İzleyicinin dikkati aynı anda iki ekrana dağılırken ona nasıl ulaşabiliriz?

Çözüm belki de kişiselleştirilmiş mobil video reklamında yatıyor. Ülkelerin çoğunda tüketicilerin yüzde 80’inden fazlası, kişiye özelleştirilmiş reklamların, genel içerikli reklamlara oranla daha fazla ilgi çektiğini. Bu olgu reklamverenlerin mobile özel reklam yapması gerektiğini, televizyon reklamlarını mobilde aynen kullanarak bazı fırsatları kaçırabildiğini gösteriyor. Araştırma bulgularına göre özellikle ABD ve Kanada’da yaşayan tüketiciler, o anda izledikleri videonun içeriğiyle ilgili veya video izleme geçmişleriyle ilişkili reklam görmeyi tercih ediyor.

Araştırmaya katılanların sadece yüzde 28’i televizyonda daha önce görmüş olduğu reklam filmini mobil video izlerken de görmüş olduğunu belirtiyor. Bu oranın Fransa’da yüzde 38, Türkiye’de yüzde 36, Finlandiya’da ve ABD’de ise yüzde 35 olduğu görülüyor. Böylece kişiselleştirilmiş video reklamının önemi bir kez daha gözler önüne seriliyor.

IAB ABD, Mobile Marketing Center of Excellence Direktörü Joe Laszlo, bu durumu “Araştırma çıktıları dünyada tüketicilerin, izledikleri videoların içeriğiyle ilgili olan mobil video reklamları daha çok kabul ettiğini gösteriyor” sözleriyle açıklıyor. “Bu durum hedef kitlelerine ulaşmak isteyen reklamverenler için büyük bir fırsat barındırıyor.”

IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun
IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun

IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun görüşlerini, “Bu araştırma mobil video reklamcılığının geleceğine ışık tutuyor. Örneğin eMarketer 2019’da dünyadaki tablet kullanıcılarının sayısının 1,5 milyara ulaşacağını öngörüyor. PwC Global Entertainment and Media Outlook 2015-2017 raporu, mobilin 2018’de displayi geçeceğini söylüyor. Bu büyümenin hangi formattan geleceğini ise IAB’nin raporu net biçimde ortaya koyuyor.” şeklinde dile getirdi.

Site yerine mobil uygulama kullanmada Türkiye üçüncü
Videolara ulaşmada reklamların etkisinin ABD’de yüzde 22 ve Kanada’da da yüzde 18 ile diğer ülkelerden daha fazla olduğu gözlemleniyor. Mobil uygulamaların, mobil video izlemek için kullanılan pratik bir yöntem olduğu görülüyor. Araştırmaya katılanların yarıya yakını (yüzde 48) mobilden video izlemek için genel olarak uygulamaları kullandığını belirtiyor. Mobil video izlemek için uygulamaları en çok kullanan ülkeler yüzde 63’le İngiltere, yüzde 60’la Brezilya ve yüzde 58’le Türkiye. Buna karşılık sadece yüzde 18’lik bir kesim video izlemek için genel olarak internet sitelerini kullanıyor.

IAB’nin “Mobil Video İzleyicileri” raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>