Techinside Google News
Techinside Google News

Endonezya elektrikli araç teşvik planı hazırlıyor

Baş ekonomi bakanı Airlangga Hartarto, Endonezya'nın 2025 yılında toplam otomobil satışlarının yüzde 20'sini elektrikli araçlar olarak hedeflediğini söyledi.

Baş ekonomi bakanı Airlangga Hartarto, Endonezya’nın 2025 yılında toplam otomobil satışlarının yüzde 20’sini elektrikli araçlar olarak hedeflediğini söyledi.

Endonezya Sanayi Bakanı Agus Gumiwang Kartasasmita yaptığı açıklamada, elektrikli araç alımlarını artırmak için gelecek yılın bütçesinde 320 milyon dolar harcamayı düşündüğünü söyledi.

- Advertisement -

Sanayi Bakanı, alıcıların Endonezya’da fabrikaları olan firmalar tarafından yapılan elektrikli araçlarda indirim ve elektrikli motosikletler ve hibrit arabalar için diğer teşviklerden yararlanabileceğini söyledi.

Kartasasmita, hükümetin elektrikli otobüslerin satışını da sübvanse etmeyi düşündüğünü de söyledi.

Endonezya’nın baş ekonomi bakanı Airlangga Hartarto ise yetkililerin bütçe tahsisine dayalı olarak satış başına ne kadar sağlayabileceklerini detaylandırdıklarını söyledi.

Endonezya, 2025 yılında toplam otomobil satışlarının yüzde 20’sinin elektrikli araçlar olmasını hedefliyor. Başkan Joko Widodo da aynı basın toplantısında “Bu teşviklerle elektrikli motosiklet ve elektrikli otomobil sektörünün büyümesini umuyoruz” dedi.

Endonezya ayrıca ABD otomobil devi Tesla’nın ülkede sadece elektrikli pilleri değil, aynı zamanda otomobiller de yatırım yapması ve üretmesini sağlamaya çalışıyor. Japon markaları şu anda dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesinde satışlara hakim ve Toyota pazar lideri. Ülkede bu yıl Ocak’tan Kasım’a kadar 942.000’den fazla araba satıldı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir