Endüstri 4.0 sürecinde robot yoğunluğu ne durumda?

0

Robot yoğunluğu

IFR tarafından yapılan araştırma, robot yoğunluğu konusunda Avrupa-Asya rekabetini ortaya koyuyor. Özellikle Çin, robot yoğunluğu artışı ile bu alanda önde gelen ülkeler arasında bulunuyor.

Robot yoğunluğu rekabeti artıyor

International Federation of Robotics (Uluslararası Robotik Federasyonu – IFR) tarafından yayınlanan yeni bir rapor, küresel robot yoğunluğunda hızlı bir yükseliş olduğunu gösteriyor. İşçi başına düşen birim robot sayısı şeklinde bir değerlendirmenin yapıldığı raporda kıtalar bazında sonuçlar değerlendirildi.

Dünya genelinde 2015 yılında 10.000 işçi başına 66 birim robot varken, bu sayı günümüzde 74 birim robota ulaşmış durumda. Avrupa’da 10.000 işçi başına ortalama 99, Amerika kıtasında ise 84 birim olarak tespit edilmiş.

Ucuz işçi gücünün bulunduğu Asya’da ise 63 birimlik yoğunluk saptanmış. Asya, birim bakımından Avrupa’nın gerisinde kalmış olsa da, büyüme yönünden Avrupa’nın önüne geçmiş bulunuyor. 2010-2016 yılları arasında robot yoğunluğu Asya’da ortalama yüzde 9 oranında artarken, Avrupa’da yüzde 5’lik büyüme oldu.

Endüstri 4.0 her ne kadar Almanya tarafından başlatılan bir dönüşüm süreci olsa da Asya ülkeleri, özellikle Çin çok hızlı bir şekilde buna uyum sağlıyor. 2013 yılında Çin’in robot yoğunluğu 23 iken, 2016 yılında 68’e yükseldi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>