Endüstriyel devrim 3 boyutlu yazıcılar Türkiye’de

0

MakerBot 3 boyutlu yazıcıların Türkiye dağıtıcısı 3bFab, Ümraniye Showroom’da düzenlediği basın toplantısında sunduğu ürün ve hizmetlerin detaylarını basın mensuplarıyla paylaştı. Toplantıda 3 boyutlu yazıcıların Türkiye’de farklı sektörlere ve bireylere sunacağı fırsatlar ve 3bFab’ın bu alandaki vizyonu katılımcılara aktarılırken, 3 boyutlu baskı tekniğiyle hayata geçirilen ilgi çekici modeller ve 3 boyutlu yazıcıların farklı endüstrilerde kullanımına dair örnekler de sergilendi.

3bFab Genel Müdürü Hakan Güzelgöz, MakerBot’un geniş vizyonu ve uygun fiyatlı ürünleriyle üç boyutlu yazıcı teknolojilerinin gelişiminde ve yaygınlaşmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.

Endüstriyel devrime hazır olun

3bFab olarak tüketiciler arasında yaygın bir akıma dönüşme yolunda hızla ilerleyen 3 boyutlu yazdırma teknolojilerine dair gelişimi Türkiye’ye de eş zamanlı olarak yansıtmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Güzelgöz, şu bilgileri verdi:

“Dünya, 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasıyla bireylerin de üretimde ve tasarımda söz sahibi olacağı, tüketicilerin üreticiye dönüşeceği yeni bir endüstriyel devrime hazırlanıyor. Bu çok yeni bir teknoloji ve insanlar bunun getireceği potansiyeli yeni yeni anlamaya başlıyor. Biz bu alandaki ürünleri ve bilgi birikimini gecikmeden Türkiye ile buluşturmak istedik. Dünyayı değiştirecek bu vizyonun Türkiye’de de bir an önce keşfedilmesini sağlamak, tasarım ve Ar-Ge alanında kullanımını teşvik ederek Türkiye’nin sanayi gelişimine destek olmak istiyoruz.”

Birçok sektörden talep var

Güzelgöz, 3bFab henüz 1 yıllık bir şirket olmasına rağmen sundukları ürün ve hizmetlere beklentilerinin üstünde bir talep olduğunu söyledi. Dünyanın en çok satan 3 boyutlu yazıcı markası MakerBot’un dağıtıcılığını üstlenmenin de bu bilinirliğe olumlu katkıda bulunduğunu ifade eden Güzelgöz, “Özellikle endüstri, sanayi, mimari, tasarım gibi sektörlerden yoğun talep görüyoruz. Son 6 ayda oldukça farklı sektörlerden de talepler gelmeye başladı. Örneğin tekstil sektöründen talepler aldık, kolej ve üniversiteler eğitim amaçlı olarak ürünlerimizi kullanmaya başladı. Bizden ürün satın alarak evde kendi 3 boyutlu baskılarını yapan ünlüler de var” diye konuştu.

Ürün satışı haricinde baskı ve tarama hizmeti de sunduklarını söyleyen Güzelgöz, hazır modellerin seri olarak baskısı gerçekleştirmekten 3 boyutlu yazıcı kiralamaya kadar birçok hizmet sunduklarını belirtti.

Fatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına SDN Bilişim ailesine katıldı. TechInside yayın koordinatörü olarak görev yapıyor. Beşiktaş aşığı, evli ve Kartal isimli bir erkek çocuk babası...

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>