Enerji devrimi meslekleri de dönüştürüyor

0

ABD, petrole en fazla ihtiyaç duyan ülke olmasına rağmen, petrolden ve diğer fosil yakıtlardan en hızlı şekilde kurtulacak ülkelerden biri olabilir. ABD menşeli birçok firma, özellikle güneş ve rüzgar enerjisini kişisel kullanıma indirebilmek için hızla ve başarı ile enerji çalışmaları yapıyor.

Ancak temiz enerji kullanımı arttıkça başka bir problem ortaya çıkıyor. Fosil yakıt endüstrisinde çalışan işçiler için yeni işler yaratmak gerekiyor.

ABD Başkanı Barack Obama bu sorunu çözmek üzere 28 milyon dolar bütçeli yeni bir programın düğmesine bastı.

Yeni eğitim programıyla, Virginia’da ülkenin ihtiyacı olan insansız uçak pilotlarının eğitimi ve yerleşimi için bir merkez kuruluyor. ABD bu merkezden, dünyanın her yerindeki insansız uçakların yönetimini sağlayacak ve drone pilotları bu merkezde, ABD ordusunun drone’larını yönetebilecek.

Drone eğitimi için kullanılacak olan Mountain Empire Community College ise aslında daha önce kömür madenlerinde çalışacak işçileri eğiten kurum olarak biliniyor.

Yani ABD kömür endüstrisini artık resmen kapatıyor ve bu madenlerde çalışan işçileri de ABD ordusunun drone’larını uçurmak için ihtiyaç duyduğu pilotlar olarak eğitmeye başlıyor.

Colorado, Montana, Utah ve Wyoming’teki kömür işletmeleri için de benzer teşvikler ve dönüşüm programları devreye girecek.

Ayrıca Virginia’da bir de siber güvenlik eğitim kurumu kurulacak ve kömür işçilerinden ilgi duyanlar burada eğitilerek, ABD’nin ihtiyacı olan siber güvenlik operasyonlarında görev alacaklar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>