Enerji için güneşten başkasına gerek yok

0

Son yılların öne çıkan araç firmalarından biri olan Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Los Angeles’da Universal stüdyolarında bir tanıtım etkinliği düzenledi. Etkinlikte firma, evler için geliştirdiği yeni nesil güneş panelini ve pil paketini tanıttı.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, etkinlikte ilk olarak evler için geliştirdikleri yeni nesil güneş panelini duyurdu. Daha önce de Solar City’i satın almasıyla güneş panelleri üzerine bir duyuru gerçekleştirileceği bilinen firma, etkinlikten önce bu panelleri basın mensuplarına göstermek için Türkçesiyle Umutsuz Ev Kadınları dizisinin evinin çatısına yerleştirmiş.

Etkinlik boyunca Tesla’nın yeni güneş panelini firma duyuruncaya kadar hiçbir basın mensubunun fark etmemesi de güneş panellerinin sahip olduğu tasarımın bir başarısı. Herkes tarafından bilinen klasik mavi güneş panellerinin aksine Tesla, çatının doğal görüntüsünü bozmamaya çalışmış.

Panellerin fiyatlarıyla ilgili Elon Musk, normal bir çatı ve elektrik üretiminin maliyetinden daha az şeklinde bir açıklama yaptı. Firma, panellerle ilgili metre kare başına kesin bir fiyat vermedi. Aynı zamanda firmanın güneş panellerini doğrudan kendisi kuracak ve aracı firmalarla çalışmayacak. Bu da Türkiye’ye bu panelleri kolay kolay getiremeyeceğimiz anlamına geliyor.
Tabi ki gün boyunca elde edilecek enerjinin saklı tutulacağı yeni bir pil de etkinlikte duyurulanlar arasında. Yenilenen Powerwall pil paketinin içinde iki adet 14 kilowatt saat lityum iyon pil bulunuyor. Bu pil ile birlikte gün boyunca ışıklandırılmış 4 oda, buzdolabı ve diğer cihazlara elektrik sağlanabilecek.

Yenilenen Powerwall aynı zamanda bu sefer kendi içerisinde güç dönüştürücü de içeriyor. Güneş panelindeki enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bu güç dönüştürücüyü eski sürümde sizin harici olarak satın alıp takmanız gerekiyordu. Bu bağlamda önemli bir maliyet ve zaman tasarrufu da sağlanmış olacak. Pilin fiyatı 5.500 dolar.

Powerwall, Tesla elektrikli otomobillerin pil teknolojisi kullanılarak geliştirilen ev tipi bir enerji depolama cihazı. Aslında temel olarak hepimizin dizüstü bilgisayarlarında ve cep telefonlarında kullanılan lityum iyon pillerden pek farklı değil. Fark boyutlarında gizli. Bütün evin elektrik ihtiyacını günlerce depolayabiliyor ve Nesnelerin İnterneti kullanılarak uzaktan yönetilebiliyor.

2017’de güneş paneli sistemlerinin kurulumuna başlayacaklarını belirten Elon Musk, panellerin dayanıklılığı ile ilgili herhangi bir asfalttan 3 kat daha uzun ömürlü olduğunu belirtti. Panellerin quartzdan yapıldığını belirten Musk, eskimeyeceğini ve neredeyse sonsuz bir ömrü olduğunu da sözlerine ekledi.

Tesla, yalnızca bu yeni enerji depolama ürünlerini geliştirmek için dünyanın en büyük fabrikasını kurmakta. Fabrika o kadar büyük ki, daha bitmeden belli bir kısmı üretime geçti ve yeni 2170 kodlu batarya hücrelerini üretmeye başladı. Gigafactory adındaki bu fabrikada hem Tesla araçları için hem de Powerwall’lar için gereken piller üretiliyor. Tesla’nın böyle bir yatırıma gitmesinin sebebi ise mecburiyet. Böyle bir lityum iyon pil talebini karşılayabilecek dünya üzerinde başka bir fabrika yok.

Elon Musk tüm yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok güneş enerjisine yatırım yapıyor ve yeni üretilen ürünleri daha sonra başka ürünlerde de kullanılmak üzere inovasyona sokma konusunda oldukça becerikli. Tesla otomobillerin pillerini evlerde enerji depolama sistemi olarak kullanmak gibi. Elon Musk’ın SpaceX gibi diğer projelerini de düşündüğümüzde güneş enerjisine yatırım yapmak en mantıklısı gibi duruyor. Solar Roof ürünü ortaya çıktıktan bir süre sonra, elektrikli otomobillerde de ayrıca bir enerji kaynağı olarak kullanılacağını, araçların sürü sırasında da güneş enerjisinden faydalanacaklarını düşünüyoruz. Ayrıca aynı teknoloji, şarj istasyonlarına da gelecektir. Sonuçta araçta kullanılan elektrik fosil yakıtlar ile elde ediliyorsa, aslında aracın elektrikli olmasının pek bir anlamı kalmıyor.

Bütün bunların yanında güneş enerjisi, Mars’ta ilk etap kolonilerde bulabileceğimiz tek enerji türü. Elon Musk SpaceX şirketi ile çok ciddi bir şekilde Mars’a insan göndermeye hazırlanıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu kargo görevleri için geliştirdiği roket ve modüller, bu ana misyondan önce SpaceX’in deneyim elde etmesine yaradı. Bu deneyimi kullanarak tasarımları yapılan yeni ve çok daha güçlü roketler ile uzun süre uzayda insan taşıyacak modüllerin prototipleri hazır. Bazıları başarı ile denendi bile. Böyle bir görev için çok fazla enerji ihtiyacı doğacak. Enerjinin bulunmadığı durumlarda depolardan kullanılması gerekecek. Uzayda yol alırken veya Mars’ta maden kazıp hidrojenden yakıt üretmeden önce bulunabilecek tek ve yegane enerji kaynağı ise güneş.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>