Techinside Google News
Techinside Google News

Enerji krizinde çözüm güneş enerjisi

Enerji için Rus gazına olan bağımlılığı azaltma ihtiyacı, Ukrayna'da savaşın başlamasından bu yana daha belirgin hale geldi.
- Advertisement -

Ukrayna’daki savaş, en hafif tabirle Avrupa’nın enerji ihtiyaçları için bir uyanış çağrısı oldu. Avrupa, artan yenilenebilir enerji hedefleri ve daha düşük maliyet nedeniyle güneş enerjisinin genişlemesinde agresif olmasına rağmen, çok daha fazlası yapılabilir.

Enerji için Rus gazına olan bağımlılığı azaltma ihtiyacı, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana daha belirgin hale geldi. Statkraft tarafından hazırlanan 2022 Düşük Emisyon Senaryosuna göre, Avrupa bunun sonucunda 2030 yılına kadar beklenenden çok daha fazla güneş enerjisine sahip olma yolunda ilerliyor.

Statkraft’ın bu Düşük Emisyon Senaryosu yedinci yılında ve 2050’ye yönelik küresel enerji piyasasının kapsamlı bir analizidir. Rapora göre, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi, Avrupa Birliği’nin Avrupa’ya olan bağımlılığını azaltmak için en önemli yenilenebilir teknolojiler olacak.

Ukrayna’daki savaştan önce, Statkraft’ın geçen yılki analizine göre AB güneş enerjisi pazarının yılda 33 GW civarında artması bekleniyordu. Şimdi, yeni 2022 analizinde şirket, AB’de 2030 yılına kadar 45 ila 52 GW arasında tahmini yıllık ortalama güneş enerjisi kapasitesi artışı yayınladı. Güneş enerjisi, diğer yenilenebilir enerji teknolojilerinden daha uygun maliyetlidir ve inşaat, daha az zaman alabilir.

Güneş enerjisi, enerji geçişinde en büyük kazanan olarak görülüyor. Rapora göre, 2035 civarında dünyanın en büyük elektrik üretim kaynağı olacak.

Statkraft’ın yeni senaryosunda, yenilenebilir enerjinin 2050 yılında dünyanın toplam elektrik üretiminin neredeyse yüzde 80’ini karşılaması planlanıyor. Rapora göre, güneş enerjisi 2050 yılına kadar 21.000 TWh’den fazla üreterek dünyanın en büyük enerji kaynağı olacak. bugün dünya elektrik talebinin yüzde 80’ine eşdeğer.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir