Enerji santrali madencilik için kullanılıyor

0

Enerji santrali madencilik

New York’ta bulunan bir enerji santrali madencilik faaliyetleri için kullanılmaya başlandı. Santraldaki fazlalık enerjiyle, Bitcoin madenciliği yapılıyor.

Enerji santrali madencilik faaliyetlerinde kullanılıyor

Enerji tüketimlerinin artmasına neden olan kripto para madenciliği faaliyetleri, ülkelerin stratejilerinde değişiklik yapmasına neden oluyor. Birçok ülke madencilik faaliyetlerinin şehir merkezlerinin dışında yürütülmesi için çalışırken, eski enerji santrallerinin de bu faaliyetlerde kullanılması için planlama yürütülüyor.

[bkz url=https://www.techinside.com/goodyear-recharge-tukenmeyen-lastik-duyuruldu/

ABD’de New York’ta bulunan, Greenidge Generation isimli bir şirkete ait olan doğalgaz enerji santrali elektrik talebinin az olduğu saatler için yeni bir strateji uygulayacak. Santral talebin az olduğu saatlerde elektrik üretimini azaltmak yerine, doğalgazdan elektrik üretmeye devam edecek. Üretilen bu elektrikle günde 5,5 BTC’ye kadar (yaklaşık 260 bin TL) madencilik gerçekleştirilebilecek.

Geleceğin para birimi olarak görülen kripto paralar için bu sayede yeni bir strateji izlenebilecek. Fazlalık elektrikle madencilik yapılması ise şu anda fosil yakıtlar için mantıklı görülüyor. Ancak yenilenebilir enerji kaynakları düşünüldüğünde, karbon emisyonlarının azaltılması gibi hedefler de göz önüne alındığında, yenilenebilir enerjiden üretilen fazla enerjinin depolanması daha makul bir seçenek olarak görülüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>