Techinside Google News
Techinside Google News

Enerji şirketleri siber tehdit altında

Enerji şirketlerini hedef alan bir malware, sektörün sistemlerine sızarak ciddi verileri ele geçiriyor.
- Advertisement -

malware-trojan-worm-thread-virusAraştırmacılar tarafından ortaya çıkarılan Trojan.Laziok adlı bir malware, dünya çapındaki enerji şirketlerinin sistemlerine bulaşarak tüm ciddi verileri ele geçiriyor. Sisteme bulaştıktan sonra sistem ismi, yüklü yazılımlar, RAM ve sabit disk boyutu, grafik işlemci ve işlemci detaylarının yanı sıra yüklü antivirüs yazılımının da tüm detaylarını ele geçiriyor.

Symantec’in raporuna göre saldırganlar bu verileri kullanarak, Backdoor.Cyberat ve Trojan.Zbot gibi zararlıları nasıl başka sistemler üzerine bulaştırabilecekleri üzerinde çalışıyor. Söylenene göre asıl hedef ise petrol, gaz ve helyum gibi alanlarda çalışan güçlü enerji şirketleri.

Saldırganların en büyük hedefi haline gelen ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Pakistan ve Kuveyt şeklinde.

Sistemler, moneytrans[.]eu adlı domain’e sahip e-postalar üzerinden gelen içerikler ile enfekte oluyor. E-posta ile gelen zararlı yazılım eklentisi ise Microsoft’un 2012 yılında yamaladığı bir açığı kullanmaya çalışıyor.  Trojan.Laziok’un karşımıza çıktığı dosya formatı ise Excel olarak not ediliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

3 YORUMLAR

  1. :) bu haber enerji kesintisinden sonra çıkması biraz garip değilmi siyasete giren bir yorum olucak ama :) elektrik kesintileriyle işlerii yürütecek kişiler işini rahat yapsın diye bakın virüstenmiş algısımı oluşturulucak bizlerde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir