Equifax CEO’su “emekliye” ayrıldı!

0

Equifax’ın güvenlik ve enformasyon sorumlusu Richard Smith’in, 142 milyon tüketiciyi etkileyen çok büyük bir güvenlik ihlalinden hemen sonra CEO’luk ve yönetim kurulu başkanlığı görevini bıraktığı açıklandı.

Güvenlik ihlalinden etkilenen kişilerin sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri, adresleri ve ehliyet numaraları tehlikeye atıldı. Yüz binlerce müşterinin kredi kartı bilgileri güvenlik ihlali ile açığa çıktı. Ayrıca yüz binlerce müşterinin kredi kartı bilgilerinin risk altında olduğu söyleniyor. Kredi izleme firması bilgisayar korsanlarının mayıs ayı ortalarında ve temmuz ayı ortalarına kadar sistem güvenliğini delerek bu bilgilere ulaştığını belirtmişti.

Richard Smith 12 yıldır, 10,000’in üzerinde çalışanı ile 24 ülkede varlığını Equifax’ten sorumluydu. Güvenlik ihlali ile şirket için skandala dönüşen olaydan sonra Smith’in emekli olduğu açıklandı. Birçok medya organı bu emeklilik duyurusunu bir çeşit kovulma olarak değerlendiriyor. Equifax’ın Asya-Pasifik operasyonlarının son başkanı olan Paulino do Rego Barros, geçici CEO olarak atandı.

Veri açığının ifşa edilmesinin ardından, bilgisayar korsanlarının kullandığı yazılımı yöneten Apache Vakfı, “Equifax’ın güvenlik güncellemelerini zamanında yaptıramamasından kaynaklanıyor” açıklamasında bulundı.

Güvenlik skandalı ve Equifax CEO’sunun emeklilik haberlerinin ardından Equifax hisseleri yüzde 1,6 azalarak 103,35 $ seviyesine düştü.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>