Equifax veri ihlali skandalı büyüyor

0

Equifax veri

2017 yılı Ekim ayında Equifax veri ihlali skandalı ile gündeme gelmişti. Yapılan soruşturmada Equifax veri ihlalinin daha fazla kişiyi etkilediği tespit edildi.

Equifax veri ihlali 142 milyondan fazla kişiyi etkiledi

Kredi derecelendirme kuruluşu Equifax, 2017 yılında büyük bir veri ihlaline uğramıştı. Müşterilerin adları, sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri, ev adresleri ve sürücü ehliyet numaraları da dahil olmak üzere birçok bilgi çalınmıştı. 142 milyon tüketicinin etklendiği söylenen veri ihlali sonrasında şirketin CEO’su Richard Smith istifa etmişti. Hisse ve gelir kaybı da yaşayan şirket oldukça zor duruma düşmüştü.

Ancak veri ihlalinin yaralarını saramayan şirket, halen güç kaybetmeye devam ediyor. Senato Bankacılık Komitesi tarafından yürütülen soruşturma hakkında açıklamalarda bulunuldu. Soruşturmayı gerçekleştiren Warren, şirket başkanından veri ihlali hakkında net bilgi alamadığını ve 142 milyondan daha fazla kişinin bundan etkilendiğini öne sürdü.

Durumun ad, soy ad, adres ve ehliyet numarası ile sınırlı olmadığı banka hesap numaralarının da tehlikede olduğu belirtildi. Ayrıca Equifax için büyük bir ceza da kapıda. Komisyon, verileri her kişi için 100 dolar ceza vermeyi planlıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>