Techinside Google News
Techinside Google News

En güçlü ticari kuantum bilgisayarlardan biri inşa edilecek

Oxford Quantum Circuits, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin çığır açan kuantum teknolojisini deneyimlemelerini sağlamak ve yaygınlaştırmak için Equinix ile iş birliği yapıyor.
- Advertisement -

Oxford Quantum Circuits, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin çığır açan kuantum teknolojisini deneyimlemelerini sağlamak ve yaygınlaştırmak için Equinix ile iş birliği yapıyor.

Önde gelen küresel bir “Servis Olarak Kuantum Bilişim” şirketi olan Oxford Quantum Circuits ve dijital altyapı şirketi Equinix; OQC’nin, Equinix’e ait olan TY11 Tokyo International Business Exchange™ veri merkezi aracılığıyla dünya çapındaki işletmeler için ticari olarak kullanılabilen en güçlü kuantum bilgisayarlardan birini yapmayı hedeflediğini duyurdu. 

OQC, kuantum donanımını TY11’e kurarak QCaaS sistemini, 2023’ün sonlarında Equinix’in küresel platformunda yer alan dünyanın dört bir yanındaki işletme ve kuruluşların kullanımına sunmak için Equinix’in talebe bağlı ara bağlantı çözümü Equinix Fabric®’ten yararlanmayı planlıyor.

Equinix Fabric’e bağlandıktan sonra işletmelerin, sanki şirket içindeymiş gibi kuantum bilişime erişim kolaylığından yararlanacağı belirtiliyor. Bu da işletmelerin daha fazla güvenlik ve kolaylıkla kendi dijital altyapıları içinde QCaaS’a doğrudan bağlanarak çığır açan teknolojiyi deneyebilecekleri anlamına geliyor.

İlaç keşfi ve geliştirmeden risk yönetimine, bankacılığa ve ileri imalata kadar çok çeşitli sektörleri destekleyecek teknoloji seti ile kuruluşlardan artan bir talep gelmesi bekleniyor.

Bağlantı fırsatlarını genişletmek isteyen OQC gibi müşteriler için Equinix Fabric’in faydalarını ve önemini vurgulayan Equinix Türkiye Genel Müdürü Aslıhan Güreşcier, “Kuantum bilişim, işlem hızı ve gücünde dönüşümsel bir devrim gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Gelişmiş siber güvenlik ve daha hızlı ilaç keşfinden iklim modellemeye ve bilgi işlemden kaynaklanan ısı emisyonlarını yok etmeye kadar her konuda büyük fırsatlar yaratıyor. Kuantum bilişim, özellikle müşterilerimiz daha yenilikçi çözümler ararken, işletmelerin hem şu anda karşılaştıkları hem de gelecekte karşılaşabilecekleri sorunları çözme yöntemlerini dönüştürme potansiyeline sahip. Dünyanın dijital altyapı şirketi olarak, bu öncü teknolojiye dünya çapında binlerce işletmeye daha kolay, güvenli ve yüksek bant genişliğine sahip bir şekilde erişim sağlamaktan gurur duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

OQC CEO’su Dr. Ilana Wisby ise yapılan iş birliği hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Dünya, kuantum bilişimin hayatımızı değiştirebilecek kadar olgunlaşmasını bekliyor. Equinix’in birinci sınıf TY11 veri merkezine kuantum bilişimi kurmak, bizi bu gerçeğe bir adım daha yaklaştırıyor. Kuantum bilişim, teknoloji ve süreç açısından büyük bir değişimi temsil ediyor. Geleneksel klasik bilgisayarların aksine, kuantum bilgisayarlar çok büyük miktarda veriyi inanılmaz hızlarda işleyebiliyor. Dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin kuantum becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için Equinix ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Gelecek burada ve biz kuantum bilişim çağının hızını belirliyoruz.”

“Avrupa: Dijital Altyapının Geleceği” alanında çalışan IDC Kıdemli Araştırma Direktörü Andrew Buss ise IDC’deki son araştırmalara dikkat çekiyor: “Veri odaklı işletmeler için farklılaşma ve rekabetçi kalabilme yeteneği, her zamankinden daha karmaşık senaryolar hakkında ve daha dar zaman aralıklarında anlamlı içgörüler sunmaya bağlıdır. Bu durum, işletmeleri temel veriden içgörü işlevlerinde devrim yaratma potansiyeline sahip kuantum bilişim gibi en gelişmiş teknolojilere yatırım yapmaya itiyor. IDC, 2026 yılına kadar şirketlerin %95’inin farklılaştırılmış iş sonuçları elde etmek için karmaşık veri kümelerinden daha hızlı içgörü sağlayan bilgi işlem teknolojilerine yatırım yapacağını tahmin ediyor.1 Kuantum bilişimin küresel olarak birbirine bağlı bir dijital altyapı üzerinde “servis olarak” kullanılabilir hale getirilmesi, maliyet, beceriler ve entegrasyonun karmaşıklığı gibi deneme ve benimseme önündeki engelleri önemli ölçüde azaltarak kuantum teknolojisini test etmek ve kullanmak isteyen birçok kuruluşa daha açacaktır.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir