Ericsson 25 bin kişiyi işten çıkartacak

1

İsveçli telekom devi Ericsson’dan sızan bilgiler, şirketin İsveç dışındaki yatırımlarından 25 bin kişiyi işten çıkartarak yıllık 1.2 milyar dolarlık tasarruf yapmayı planladığını söylüyor.

Dünya çapında 109 bin çalışanı bulunan Ericsson, bazı iş alanlarını daha az insanla yürütüp yürütemeyeceğine dair bir inceleme yapıyor. Bunda göre, kimi ülkelerdeki çalışan sayısının %80-90 oranında azaltılması öngörülüyor.

Sızan bilgilerde Türkiye’deki Ericsson çalışanlarına dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak 2018 ortasında yayınlanacak yıllık finansal raporlarda 1.2 milyar dolarlık tasarruf sağlamak için şirketin işten çıkarmalara her an başlayabileceğinin altı çiziliyor. Ericsson bu işten çıkarmalar ayrıca, önemli oranda kira giderinden ve çalışanlara hizmet vermek için kullanılan servis, IT, donanım/yazılım giderleri gibi hizmetlerden  de tasarruf sağlayacak. Ancak şirketin Ar-Ge çalışmalarından kısıntı yapılmayacağının da altı çiziliyor.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>