Ericsson, 5G’de hız artıran teknolojileri test ediyor

0

5g_glab-highresNe var ki akıllı telefonların kullanımının iki kat artması ve 2020’nin sonuna kadar trafiğin sekize katlanacağı görüşleri, bugünün teknolojisini yüksek kalitede bağlantı sağlamak için yetersiz kılıyor.  Nesnelerin interneti kapsamında bağlanabilen eşyaların sayısının artması da bu durumu hızlandırıyor.

Ericsson’dan 5G testleri
5G olarak bilinen yeni nesil mobil ağın 2020 yılında ticari olarak piyasaya sunulması beklenirken; Ericsson İsveç ve Amerika’da iç ve dış mekân testlerine başladı. Ericsson’un test ettiği bu en yeni 5G teknolojisi ise, bağlantının düşmesine izin vermeden yüksek kapasiteli bir ağ sunuyor. Londra King’s College Kablosuz İletişim Bölümü ve Telekomünikasyon Araştırmaları Merkezi Başkanı Mischa Dohler, konuyla ilgili olarak şunları aktardı: “Yüksek hızlı, son derece güvenilir mobil ağlar; iyi bir internet bağlantısı için temel oluşturuyor. Ericsson’un 5G testleriyle elde edilen daha hızlı data akışı ve kesilmeyen bağlantı gibi sonuçlar, 5G teknolojisinde kullanacağımız yeni iş modellerini de ortaya çıkarmak için çok önemli.”

Sektörde bir ilk: Çok Noktalı Bağlantı ve MIMO
Ericsson’un en yeni 5G girişimi aslında bir hayli basit: 5G uyumlu bir cihaz, Çok Noktalı Bağlantı sayesinde farklı 5G baz istasyonlarına aynı anda bağlanabiliyor. Çok Noktalı Bağlantı, akıllı cihaz yer değiştirdikçe bağlantının kopmadan, yüksek kalitede devam edebilmesini de sağlıyor. Akıllı cihaz, bunun yanında Dağıtımlı MIMO adı verilen, birçok farklı veri sinyal setinin aynı radyo frekansı üzerinden aktarımına da olanak sağlıyor. Bu teknoloji ile veri indirme verimliliği %100 artabiliyor. Her iki tekniğin birleştirilmesi durumuna Çok Noktalı Bağlantı ile Dağıtımlı MIMO teknolojisi deniyor.

Ericsson 5G Ürün Yöneticisi Dr. Håkan Andersson,  “2020’de 5G’nin ticari kullanımına hazır olmak için, araştırma ve geliştirmelerimizi laboratuarın dışına taşıdık. Ericsson’un 5G çalışmalarında kullanılan Çok Noktalı Bağlantı ile Dağıtımlı MIMO ağ uygulamasını canlı olarak test etmemiz, girişimlerimizin en son örnekleri” dedi.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>