Ericsson Araştırma Laboratuvarı, bilişim dünyasını bir araya getirdi

0

Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı açıldığından bu yana 1 yılı geride bıraktı. Bunu kutlayan şirket, sektör temsilcilerinin bir araya geldiği Ericsson Araştırma Etkinliği adında bir etkinlik düzenledi.

Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, 1 yılı geride bıraktı

Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı’nın açılışının birinci yılında sektör temsilcilerini bir araya getiren “Ericsson Araştırma Etkinliği”ni düzenlendi. Etkinliğe Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve İsveç Başkonsolosu Peter Ericson’un yanı sıra akademisyenler, operatörler, KOBİ’ler, kamu kurumları ve Ericsson Araştırma yöneticileri de katıldı. Etkinlik kapsamında önümüzdeki on yılı şekillendirecek bilişim teknolojileriyle ilgili en yeni araştırma konuları ve araştırma sonuçları da paylaşıldı.

Etkinlikte konuşulan konuların başında tabii ki 5G teknolojisi yer aldı. Ayrıca, ‘Sıfır Dokunuş Otomasyon’, ‘Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ ve ‘Güvenlik ve Güvenilirlik’ da çeşitli oturumlarla ele alındı.

Ericsson, 11’inci ülke laboratuvarını ülkemizdeki 2018 yılında açmıştı. 

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın konuyla ilgili olarak “Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı, teknolojik bilgi anlamında geleceğe katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Ericsson olarak kurduğumuz bu Laboratuvarı Türkiye’mizin teknolojik yükselişine katkı sağlayacak en önemli adımlardan biri olarak değerlendiriyoruz. Laboratuvar, yenilikçi çalışma konuları ile Türk araştırmacılara bilimsel makaleler ve patentler yayınlama fırsatı sunuyor; global ölçekteki araştırmalara ve standartlara ise doğrudan katkıda bulunuyor.Bu Laboratuvarın Türkiye’nin geleceğine, girişimci ruhuna ve büyük yeteneklerin ortaya çıkmasına öncülük edeceğine inanmaktayım.” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise “Ericsson’ın dünyada yürüttüğü ileri düzey araştırma çalışmalarından birini de Türkiye merkezli olarak yürütmesine vesile olan TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biri. ” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>