Ericsson ile Samsung patent anlaşmazlığını çözdü

0

Ericsson ile Samsung

Ericsson ile Samsung patent anlaşmazlığı ile karşı karşıya kalmıştı. Yapılan anlaşmayla birlikte bu sorun çözülmüş oldu.

Ericsson ile Samsung patent konusunda anlaştı

İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson’un, Samsung ile küresel patent lisansları konusunda “çok yıllı” bir anlaşmaya vardığı bildirildi. Bu anlaşmazlık, Ericsson’un ilk çeyrek gelirini eksi yönde etkilemişti.

Ericsson, tüm hücresel teknolojilerin patentlerini içeren anlaşmanın kaç yıl süreceğini açıklamadı. Şirket bu anlaşmayla ikinci çeyrek patent lisanslama gelirinin yaklaşık 237 milyon dolar olması beklediğini duyurdu.

İki şirket de gizliliği gerekçe göstererek açıklama yapmazken, çapraz lisans anlaşmasının 1 Ocak 2021’den itibaren ağ altyapısı ve telefon satışlarını kapsadığı belirtildi.

57 bini aşkın patenti bulunan Ericsson, Ar-Ge faaliyetlerinde önemli bir yere sahip. Bu alanda diğer teknoloji devleriyle zaman zaman karşıya gelebiliyor. Patent portföyünden elde edilen telif hakları, Ericsson’un işletme kârının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Aynı zamanda önemli bir patent portföyüne sahip olan İskandinav rakibi Nokia da bu yılın başlarında Samsung ile bir patent sorununu çözmüştü.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>