Ericsson Mobilite raporu IoT büyümesini ortaya koyuyor

0

Ericsson Mobilite raporu

Ericsson Mobilite raporunun Haziran 2022 baskısına göre, NB-IoT ve Cat-M teknolojileriyle bağlanan IoT cihazlarının sayısının 2023’te 2G/3G bağlantılı IoT cihazlarını geçmesi bekleniyor.

Büyük IoT teknolojileri NB-IoT ve Cat-M – öncelikle çok sayıda düşük karmaşıklık içeren, düşük maliyetli, uzun pil ömrüne ve düşük verime sahip geniş alanlı kullanım senaryolarından oluşan – dünya çapında uygulanmaya devam ediyor. 2G ve 3G aracılığıyla bağlanan IoT cihazlarının sayısı 2019’dan beri yavaş bir düşüş gösteriyor. Bu Massive IoT teknolojileriyle bağlanan cihaz sayısı, 2021’de neredeyse yüzde 80 artarak 330 milyona yaklaştı.

NB-IoT ve Cat-M teknolojileriyle bağlanan IoT cihazlarının sayısının 2023’te 2G/3G bağlantılı IoT cihazlarını geçmesi ve 2027’de geniş bant IoT’yi geçerek o sırada tüm hücresel IoT bağlantılarının yüzde 51’ini oluşturması bekleniyor. Massive IoT teknolojilerinin büyümesi, spektrum paylaşımı yoluyla FDD bantlarında Massive IoT’nin 4G ve 5G ile birlikte var olmasını sağlayan yakın zamanda eklenen bir ağ yeteneği ile geliştirilmiştir.

Yaklaşık 124 servis sağlayıcı ticari olarak NB-IoT ağlarını ve 55’i Cat-M’yi piyasaya sürdü. 1 Bu teknolojiler birbirini tamamlıyor ve yaklaşık 40 servis sağlayıcı her iki teknolojiyi de piyasaya sürdü.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>