Ericsson, Telstra ve Intel, 5G ticari ağ veri çağrısı gerçekleştirdi

0

Ericsson, Telstra ve Intel, Telstra’nın Avustralya’nın Gold Coast şehrindeki 5G İnovasyon Merkezinde bulunan bir ticari mobil ağdaki ilk uçtan uca yalın olmayan 5G (non-standalone) 3GPP veri çağrısını, birden fazla tedarikçili bir ortamda başarıyla tamamladı. Şirketler böylece 5G’yi laboratuvardan çıkarıp, gerçek dünyadaki bir mobil ağ ortamına taşımayı başarmış oldular.

5G’de dönüm noktası

Bu, gerçek anlamda ticari bir 5G ağ çağrısı için birden fazla şirketten alınması gereken temel bileşenleri bir araya getirerek, 3,5GHz bandı üzerinden gerçekleştirilen ilk çağrı oldu.

Çağrı için, Telstra’nın 5G yalın omayan (NSA) ticari ağı, lisanslı 3,5GHz ticari bandı,Ericsson’ın ticari 5G NR radyo 6488’i, 5G EPC için dijital işlemci ünitesi (baseband) ve paket şebekesine (packet core), kişisel bir Telstra SIM kartı ve NR UE için Intel 5G Mobil Deneme Platformu kullanıldı.

Bu yeni dönüm noktası, Ericsson ve Intel ile birlikte Telstra ve bu alana erken giren diğer 5G hizmet sağlayıcıların, Stockholm’deki Ericsson Laboratuvarı’nda 6 Temmuz’da gerçekleştirdikleri veri çağrısının hemen ardından gelerek, ticari 5G ağlarını yaygınlaştırma çabalarına hız kazandırdı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>