Ericsson’un 5G çalışmalarına Çin’den engel

0

Ericsson 5G

Ericsson’un 5G çalışmalarında Çin’de engeller çıkıyor. Bu engellerle birlikte Ericsson, maddi kayba da uğradı.

Ericsson’un 5G çalışmaları ne durumda?

Pekin ile Batı arasındaki jeopolitik savaşın ortasında kalan İsveçli Ericsson aptığı açıklamada, artık Çin’deki 5G ihaleleri için daha önce planlanan sözleşme kazanımlarına güvenmediğini ve hisselerini 8’den fazla aşağı ittiğini söyledi. Bu düşüşle birlikte Ericsson’un 290 milyon dolarlık bir kaybı bulunuyor.

Bir analist görüşmesinde, Ericsson’un bu parayı geri almayı umup ummadığı sorulduğunda, Genel Müdür Borje Ekholm, “Hayır, geri dönmeyecek” yanıtını verdi.

Ericsson şu anda Çin’de, toplam gelirinin yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmını elde ediyor.

Avrupa hükümetleri, Huawei ekipmanının Pekin tarafından casusluk yapmak için kullanılabileceğini iddia eden Washington’dan gelen diplomatik baskının bir sonucu olarak 5G ağları inşa eden Çinli şirketler üzerindeki kontrolleri sıkılaştırdı. Huawei defalarca ulusal güvenlik riski olduğunu reddetti. Bu durum birçok ülkenin Ericsson’u tercih etmesine neden oluyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>