ESET ve TEB Eskişehir’de bilgi güvenliğini anlattı

0

ESET_TEBESET ve Türk Ekonomi Bankası‘nın (TEB) düzenlediği ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği toplantılarının Eskişehir ayağı Divan Express Otel’inde yapıldı. Dijital dünyadaki güvenlik riskleri ve çözümleri konusunda kurumları ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan toplantıya Eskişehir’den pek çok kurumun temsilcileri ve BT yöneticileri katıldı.

ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, toplantıda yaptığı konuşmada lisanssız olarak internetten indirilen korsan ürünlerin tehlikelerine dikkat çekti. Akkoyunlu’ya göre Türkiye’de lisanssız ürün kullanma oranı bazı kategorilerde yüzde 50’yi geçiyor. Güvenlik yazılımları konusunda da durum farklı değil. Bu nedenle Türkiye, zararlı yazılımların en çok yayıldığı ülkelerin başında geliyor.

“Virüsler korsan sever“ diyen Akkoyunlu, bilgisayardan indirilen lisanssız programların siber suçlulara, zararlı yazılımları bulaştırmak için eşsiz bir imkan tanıdığını belirtti. “Siz farketmezsiniz ama korsan yazılımlar virüs içerebilir. Bilgisayarı yavaşlatır, veri kaybı veya kimlik, parola, kredi kartı bilgileri hırsızlığı gibi maddi ve manevi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ayrıca indirilen ürünün performansı da genellikle düşük olur. Özellikle korsan antivirüs programları koruma sağlamadığı gibi büyük zararlar da verebilir“ dedi.

TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Şahin Gör ise 76 milyonluk nüfusa sahip ülkemizde son verilere göre 40 milyon sosyal medya hesabı, 69 milyon da cep telefonunun kullanıldığını belirterek, Türklerin dijital ve mobil hayata hızla entegre olduğunu söyledi. Finansal dünyanın da bundan etkilendiğine dikkat çeken Şahin Gör, ülkemizde banka müşterilerinin artık bankacılık işlemlerini internet bankacılığını atlayarak doğrudan cep telefonu üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmeye başladıklarını söyledi.

Gör, “Geldiğimiz noktada mobil bankacılık uygulamamız CEPTETEB’i kullanan müşterilerimizin yüzde 55’i, sadece bu kanalı kullanarak bankacılık işlemlerini diledikleri zaman diledikleri yerden gerçekleştiriyor“ dedi. Müşterilerinin beklentilerine cevap vermek için şirketlerin de dijitalleşmesi ve mobil teknolojileri kullanması gerektiğini vurgulayan Şahin Gör, dijitalleşme ile oluşabilecek güvenlik risklerinden korunmanın mümkün olduğunu söyledi.

ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları, İzmir ve Antalya’dan sonra Eskişehir’de gerçekleştirildi. Toplantılar 2015 yılı boyunca Bursa, Konya, Samsun, Denizli, Kayseri, Gaziantep ve Adana’da da yapılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>