eSIM teknolojisi eCall ile hayatımıza giriyor

0

1 Nisan 2018 yılında itibaren tüm yeni otomobiller için eCall sistemi zorunlu hale getirildi. AB üyesi 28 ülkeyle birlikte ülkemizde de bu zorunluluk uygulanmaya başlıyor. Otomobillerde yer alan eCall sistemi sayesinde, kaza ya da yoldan çıkma gibi durumlarda otomobil 112’yi kendi başına arayabiliyor. Tabii bu aşamada eSIM teknolojisi ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu teknolojisi eCall ile hayatımıza girecek. 

Emergency Call’un kısaltması olan eCall’un Türkçesi acil arama. Otomobillerde bulunan bu sistem sayesinde otomobil, kaza ya da yoldan çıkma gibi durumlarda acil arama yapabiliyor. Artık bu sisteme sahip olmayan otomobillerin ithalatı da yapılamayacak. Sistem için ihtiyaç olan tek bir şey var; eSIM teknolojisi.

Yerli operatör zorunluluğu var 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ülkemize ithal edilecek eSIM teknolojisine sahip otomobillerin güvenlik nedeniyle, kullanılan operatör profillerinin Türkiye’den yönetilmesini zorunlu hale getirdi. Karara göre, eSIM uzaktan yönetimi ile ilgili yapı Türkiye’de tesis edilecek ve bu sayede hayati önem taşıyan, güvenlik zafiyeti oluşturabilecek hassas veriler de Türkiye sınırları içerisinde kalmış olacak.

BTK, yerli eSIM uzaktan yönetim sistemini zorunlu kıldı ve yerli malı belgesi şartı getirdi. Kararın gerekçesinde bilgi ve haberleşme teknolojilerinde etkin rekabetin sağlanması, abone değişimi sürecinde yaşanabilecek olası sorunların en aza indirilebilmesi, tüketici haklarının ve kişisel verilerin yurtdışına çıkarılmasına engel olunarak korunması yer alıyor.

Yurt dışından gelen SIM kartlar numara taşıma işleminde tekrar kullanılamıyor. Yenisiyle değiştirilmesi gerektiği için de ülke olarak ciddi bir maliyete katlanmak zorunda. 50 milyon SIM kart değişikliği olması durumunda, bunun ülkemize maliyeti yaklaşık 75 milyon TL. Türkiye, eSIM teknolojisi ile birlikte 75 milyon TL’lik SIM kart maliyeti de ortadan kalkacak.

Yeni nesil otomobillerle ilgili Gartner, Machina gibi önemli araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalar 2020 yılında her beş araçtan birinin mobil ağ bağlantısı sayesinde global ağa bağlanacağına işaret ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>