Techinside Google News
Techinside Google News

Eski Apple çalışanı Çin’e mi kaçtı?

ABD Apple çalışanı Çin’e kaçma konusunda suçlandı. ABD Adalet Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.
- Advertisement -

ABD Apple çalışanı Çin’e kaçma konusunda suçlandı. ABD Adalet Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, eski bir Apple mühendisini şirketin sürücüsüz arabalar da dahil olmak üzere otonom sistemlerle ilgili teknolojisini çalmaya çalışmak ve ardından Çin’e kaçmakla suçladığını söyledi.

Dava, aralarında Rusya, İran ve Çin’in de bulunduğu ülkelerin Amerikan teknolojisini yasa dışı bir şekilde elde etme iddialarına karşı koymayı amaçlayan, daha önce açıklanan beş vaka arasında yer aldı. Davalardan ikisi, Adalet Bakanlığı yetkililerinin Rusya’nın askeri ve istihbarat servislerinin hassas teknoloji elde etmesine yardımcı olmak için oluşturulmuş tedarik ağları olarak adlandırdığı şeyi içeriyor.

Hassas teknolojiler Çin’e mi sızdırıldı?

Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü başkanı Matt Olsen: “Hassas teknolojilerin yabancı düşmanlarımıza akışını durdurmak için ABD yasalarını uygulama konusunda tetikte duruyoruz. Bu gelişmiş araçların yabancı düşmanların eline geçmesini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız” dedi.

35 yaşındaki Weibao Wang olarak tanımlanan eski Apple mühendisi, daha önce Mountain View, California’da yaşıyordu ve Nisan iddianamesine göre 2016’da Apple tarafından işe alındı. İddianameye göre, 2017’de Apple’dan istifa etmeden önce Çinli bir şirkette kendi kendine giden araba geliştirmek için çalışan ABD merkezli bir işi kabul etti, ancak Apple’a yeni işini bildirmeden önce yaklaşık dört ay bekledi.

Adalet Bakanlığı, Apple’daki son gününden sonra şirketin, ayrılmadan önceki günlerde büyük miktarda özel veriye eriştiğini keşfettiğini söyledi. Federal ajanlar, Haziran 2018’de evini aradılar ve Apple’dan “büyük miktarda” veri buldu. Bakanlık, aramadan kısa bir süre sonra Çin’e giden bir uçağa bindiğini söyledi. Apple’ın Project Titan olarak bilinen otomotiv çalışmaları, şirketin sıfırdan bir araç tasarlamaya başladığı 2014 yılından bu yana düzensiz bir şekilde ilerledi. Aralık ayında yayınlanan bir rapor, Apple’ın otomobilin planlanan lansmanını 2026’ya ertelediğini söyledi. Kaliforniya eyaletine sunulan raporlar, Apple’ın araçları eyalet yollarında test ettiğini gösteriyor.

Adalet Bakanlığı, diğer iki davanın, Çinli rakiplere pazarlamak için ABD teknoloji şirketlerinin kaynak kodunu çalmakla suçlanan eski bir yazılım mühendisi ve İran’a kitle imha silahları ve balistik füzelerde kullanılan malzemeleri sağlamak için kurulan bir Çin ağıyla ilgili olduğunu söyledi.

New York, California ve Arizona’da açılan beş davayla ilgili olarak dört tutuklama yapıldı. Suçlamalar arasında ihracat ihlalleri, kaçakçılık ve ticari sırlar yer alıyor.

Adalet Bakanlığı’nın 2 numaralı yetkilisi Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, Şubat ayında yeni kurulan saldırı gücünü, Amerikan teknolojisini yabancı düşmanlardan ve diğer ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için ABD Ticaret Bakanlığı ile ortak bir çaba olarak adlandırdı.

Ticaret Departmanı 2022’de Çin’in belirli çipleri edinmesini engellemek için tasarlanmış bir manevrayla gelişmiş bilgi işlem ve yarı iletken bileşenlere yeni ihracat kontrolleri getirdi. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer 37 ülkeden oluşan bir koalisyon da geçen yıl Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Rusya’ya ihracat kontrolleri uyguladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir