Eski Çalışanı Yandex’i 40 Bin Dolara Satıyor

0

yandex

Rusya’nın internet devi Yandex, ilginç bir olay ile karşı karşıya kaldı. Eski Yandex çalışanlarından Dmitry Korobov, arama motorunun kaynak kodlarını ve algoritmalarını içeren Arcadia kod adlı yazılımı sunuculardan habersizce indirdi.

Milyonlarca dolar değerinde kodlar!

Asıl ilginç olan ise kendi girişimi için paraya ihtiyacı olduğunu belirten Korobov’un, milyonlarca dolar değerindeki Yandex kaynak kodlarını 40 bin dolara satışa sunması oldu.

Darknet üzerinden yazılımı satışa sunan Korobov, bir elektronik mağazasında çalışan arkadaşına yazılımı satarken yakalandı. Rus mahkemesi tarafından iki yıllık ertelenmiş hapis cezasına çarptırılan Korobov, halen kaynak kodlara ve algoritmaya sahip.

Mahkemede açıklama yapan Yandex temsilcisi, yazılımın Yandex arama motoru ile doğrudan ilişkili olduğunu ve yönetimin bu konuyu oldukça ciddiye aldığını belirtti.

Ayrıca Yandex’in yüzde 57.2 pazar payı ile Google’ı geride bırakarak Rusya’nın en popüler arama motoru olduğu ve Türkiye pazarı için yoğun çalışmalar yürütüldüğü açıklandı.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>