Eski Facebook mühendisi çarpıcı açıklamalar yaptı!

0

Eski Facebook mühendisi

Eski Facebook mühendisi Sophie Zhang, işten çıkarılışının ardından çarpıcı açıklamalarda bulundu. Zhang, kendi ellerinde kan olduğunu söyledi.

Eski Facebook mühendisi 6.600 kelimelik not paylaştı

Veri skandallarıyla ismi anılmaya devam eden Facebook, bu kez eski bir mühendisinin açıklamalarıyla gündeme geldi. Sophie Zhang’ın açıklamaları Facebook’u zor durumda bıraktı.

Yakın zamanda işten atılan bir Facebook çalışanı Zhang gönderilen ve BuzzFeed News tarafından paylaşılan bir not, Facebook’un siyasi yönde yaptığı işleri ortaya çıkarır nitelikte. Paylaşılan nota göre Facebook, platformundaki sahte hesapların dünyadaki seçimleri ve siyasi olayları baltaladığına dair kanıtları görmezden geldi veya yavaş hareket etti. Zhang kendisinin de pek çok önde gelen politikacıya karşı yaptırım uygulamak için hareket ettiğini söyledi.

Zhang Facebook’un aslında kötü niyetli hareket etmediğini ancak sorunlar yeterince dikkatli yaklaşmadığını vurguluyor. Bununla birlikte olayların halk tarafındaki yönünün daha fazla dikkate alındığını belirtiyor.

Zhang Facebook’ta geçirdiği 3 yıl içinde yabancı ulusal hükümetler tarafından kendi vatandaşlarını yanıltmak için geniş ölçekte Facebook’un kötüye kullanılma girişiminde bulunulduğunu söylüyor. Zhang Facebook’un özellikle de Ukrayna ve Hindistan gibi ülkelerde kamuoyunu etkilemek için siyasi ve bireysel manipülasyonlarda bulunduğunu belirtiyor.

Zhang’ın 64 bin dolar değerindeki kıdem tazminatı hakkından da vazgeçtiği belirtiliyor. Eğer Zhang bu tazminatı kabul etseydi, kamuoyunda Facebook hakkında açık bir şekilde konuşamayacaktı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>