Eski IoT sağlık cihazları büyük güvenlik tehditleri oluşturuyor

0

IoT sağlık cihazları

Cynerio’nun birden fazla cihazdan cihazları analiz eden The State of IoMT Cihaz Güvenliği raporuna göre, sağlık hizmetlerinde kullanılan IoT (nesnelerin interneti) ve tıbbi nesnelerin interneti (IoMT) cihazlarının yarısından fazlası (yüzde 53) kritik siber güvenlik riskleri içeriyor.

Cynerio, sağlık hizmeti sağlayıcıları için IoT ve güvenlik sistemleri sunuyor. Sektörel rapor için 10 milyondan fazla IoT ve IoMT cihazı tarandı. Cynerio, bir ağın çekirdek anahtarındaki bir SPAN (anahtarlı bağlantı noktası analizörü) bağlantı noktasına bağlandığında, ağa bağlı her bir aygıt için aygıt trafik bilgilerini toplayan bir bağlayıcı kullandı. Bu bilgiler daha sonra, güvenlik açıklarını ve tehditleri belirlemeye yardımcı olmak için şirket içi bir yapay zeka algoritması tarafından analiz edildi.

Rapor, IV (intravenöz) pompaların bir hastanenin tipik sağlık hizmeti IoT ayak izinin yüzde 38’ini oluşturduğunu ve bu pompaların yüzde 73’ünün kötü bir aktör tarafından tanımlanırsa hasta güvenliğini, veri gizliliğini veya hizmet kullanılabilirliğini tehlikeye atabilecek en az bir güvenlik açığına sahip olduğunu buldu.

Constellation Research analisti Liz Miller, “Sağlık sistemleri, bir hastane içindeki altyapıdan tıbbi kayıtların artan (toplam değilse) dijitalleştirilmesine kadar birden fazla saldırı yüzeyine sahiptir” diyor.

Rapor, IoT cihazlarının yüzde 79’unun ayda en az bir kez kullanıldığını, yüzde 21’inin ise dört hafta boyunca kullanılmayabileceğini buldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>