Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka şirketi yöneticisi önlem çağrısında bulundu!

Eski bir OpenAI yönetim kurulu üyesi, 16 Nisan Salı günü yaptığı açıklamada tıpkı uçak kazalarında olduğu gibi, yapay zeka araçlarının ters gittiği olaylar için de bir raporlama mekanizmasının mevcut olması gerektiğini söyledi.

Georgetown Üniversitesi Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’nde direktör olan Helen Toner, yapay zeka ile ilgili bu çağrısını TED konferansında yaptığı bir konuşmada yaptı.

Toner, geçen yıl şirketin CEO’su Sam Altman’ın görevden alınmasına destek verdikten sonra istifa etmişti; ancak, bu durum daha sonra tersine dönmüştü. Rapora göre, bu olaydan önce Altman, OpenAI’in güvenlik uygulamalarını eleştiren bir makalenin ortak yazarlığını yaptıktan sonra onu yönetim kurulundan çıkarmaya çalıştı.

- Advertisement -

Salı günkü TED konuşmasında Toner, rapora göre yapay zeka şirketlerinin “ne inşa ettikleri, sistemlerinin neler yapabileceği ve riskleri nasıl yönettikleri hakkında bilgi paylaşmaları” gerektiğini söyledi.

Rapora göre Toner, kamuoyuyla paylaşılacak bu bilgilerin denetlenmesi gerektiğini, böylece verdikleri bilgileri kontrol eden tek kişinin yapay zeka şirketleri olmadığını da söyledi.

Raporda, teknolojinin yanlış gidebileceği bir durumun, AI destekli bir siber saldırıda kullanılmasıyla ilgili olabileceği belirtildi.

Toner, sekiz yıldır yapay zeka ile ilgili politika ve yönetişim konuları üzerinde çalıştığını ve hem hükümetin hem de endüstrinin teknolojiyi yönetmek için nasıl çalıştığına içeriden baktığını belirtti.

Haziran 2023’te CNBC ile yaptığı röportajda Toner, sektör oyuncuları arasında özellikle AI’e odaklanan yeni bir düzenleyici kurumun olup olmayacağı konusunda bir soru işareti olduğunu söyledi.

“Bunu belirli sektörlerde çalışan mevcut düzenleyici otoritelerle mi halletmelisiniz yoksa her türlü yapay zeka için merkezi bir şey mi olmalı?”

Bu alandaki yeni bir gelişmede ABD ve İngiltere, gelişmiş AI‘e yönelik güvenlik testleri geliştirmek üzere Nisan ayı başlarında güçlerini birleştirdi.

Anlaşma, iki ülkenin bilimsel yaklaşımlarını uyumlu hale getirmeyi ve yapay zeka modelleri, sistemleri ve aracıları için sağlam değerlendirme yöntemlerinin geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir