Eski Twitter CEO’su girişim sermayesi şirketi kurdu

0

Eski girişimci Dick Costolo girişim macerasına bu sefer yatırımcı olarak devam ediyor. Costolo’nun yanında eski Twitter COO’su Adam Bain var

 Eski Twitter CEO’su Dick Costolo ve COO’su Adam Bain, girişim sermayesi fonu kurduklarını açıkladı. 01 Advisors isimli şirketin merkezi San Francisco’da bulunuyor.

Dick Costolo ve Adam Bain’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’na yaptığı resmî başvuruya göre, fonun büyüklüğü 200 milyon dolar olarak belirlendi. Yine SEC’deki açıklamada 01 Advisors’un şu ana dek 134 milyon 700 fon dolar topladığı bilgisi de yer alıyor.

Dick Costolo, FeedBurner’ı Google’a sattı

2010-2015 arasında Twitter CEO’lğu görevini üstlenen aslında eski bir girişimci. Twitter’da yöneticilik kariyerinden önce 2003 yılında FeedBurner’ın kurup 2007’de Google’a 100 milyon dolara satmıştı. Ekim 2010-Temmuz 2015 arasında Twitter’ın CEO’su olan Costolo, bu görevinin ardından 2016’da Chorus isimli bir fitness start-up’ı kurdu ve bu start-up 2018’de kapandı.  Costolo bu görevinin yanı sıra HBO’da yayımlanan “Silicon Valley” isimli diziye danışmanlık yaptı. 55 yaşındaki Costolo şu an Index Ventures’da ortak olarak görev alıyor.

Adam Bain’in kariyeri medyada geçti

Adam Bain’in kariyeri ise ağırlıklı olarak medya tarafına odaklanmış durumda. Çalışma hayatınıın önemli Fox Interactive Media ve Fox Sports’ta geçen Bain, Ekim 2015’te Twitter CEO’su oldu ve Kasım 2016’da bu görevinden ayrıldı. Bain, Twitter’ın gelir ve reklam modelinin oluşturulmasında önemli rol üstlendi. 45 yaşındaki Bain, OpenDoor, TripActions, Reddit ve GOAT gibi start-up’lara danışmanlık ve yatırım yapıyor.

Görsel:cbsnews.com

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>