Esnek ekran araştırmalarına 1,75 milyar dolar

0

TV üreticisi LG, esnek OLED ekranlar geliştirmek amacıyla 1,75 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesi ayırdığını duyurdu. Engadget’ın haberine göre, LG Display üzerinden yürütülecek Ar-Ge çalışmaları sayesinde, LG’nin esnek/bükülebilir/kıvrılabilir ekranlar konusunda piyasada öncü olan Samsung’la rekabet etmesi mümkün olacak. Geliştirilecek esnek ekran teknolojisi, TV’ler, monitörler, tablet ve telefonlar üzerinde kullanılan LCD’lerin yerini alacak.

Dünyanın en büyük LCD üreticisi olan LG, pazar liderliğini Samsung’a kaptırmamak için, yakın gelecekte standart olacağı düşünülen esnek ekran teknolojileri LG için stratejik önem taşıyor. Öte yandan telefonlar ve tabletler için en büyük OLED üreticisi de Samsung. Dolayısıyla OLED ekranlar konusunda LG Display’ın yeni yatırımı, rakibinin tahtını elinden almak için de bir fırsat yaratacak. LG Display şimdiden Güney Kore’de pazara çıkacak esnek OLED ekranlı küçük ve orta boyutlu cihazlar için planlarını yürütmeye başladı. 2018’de ilk ürünlerin piyasaya çıkmasını planlayan LG Display, bu tarihten itibaren her ay 15 bin yaprak esnek OLED ekranı üretmeyi planlıyor. Elbette LG’nin planlarına karşı Samsung’un da kendi üretim planını hazırlıyor olduğuna şüphe yok. Dolayısıyla dünya 2018’den itibaren çok sayıda esnek/bükülebilir ekrana sahip cihazla tanışacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>