Esnek güneş paneli geliştirildi

0

Esnek güneş panelleri

Esnek güneş panelleri hem kullanım kolaylığı hem de mevcut yüzeylerde daha fazla enerji üretilmesini sağlıyor. Yeni esnek güneş paneli, bu alanda çığır açabilir.

Solivus esnek güneş paneli geliştirdi

İngiltere merkezli Solivus isimli bir şirket, esnek yapıya sahip yeni bir güneş paneli geliştirdi. Bu güneş paneli esnek yapısı sayesinde binalara ve otomobillere kolaylıkla entegre olacak bir yapıya sahip.

Solivus şirketinin geliştirdiği bu panel esnekliğin yanı sıra ince ve hafif bir yapıda olmasıyla önemli avantajlara sahip. Solivus, organik fotovoltaik-OPV ismini verdiği bu yeni panellerin standart panellerin onda biri ağırlığında olduğunu söylüyor. Yani bu panellerin aslında birer ‘güneş kumaşı’ olduğunu da söyleyebiliriz.

Esnek yapıdaki panellerin dikkat çeken bir diğer özelliğiyle tıpkı standart paneller gibi 20 yıllık bir ömre sahip olması. Tasarımında defna ağacı yapraklarından ilham alınan yeni güneş panellerinin verimliliğinin ise yüzde 13 olduğu belirtiliyor. Araştırmacılar, panellerin hem maliyetini azaltmak hem de verimliliğini artırmak için geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>