Estonya IT uzmanı arıyor

0

blockchain.info

Estonya; Taxify, Twilio, Microsoft, Veriff ve Swedbank gibi uluslararası tanınmış şirketlerde üst düzey pozisyonlara başvurmak isteyen adaylar için önde gelen bilişim şirketleriyle işbirliği yaparak Career Hunt (Kariyer Avı) başlıklı bir işe alım kampanyası başlattı.

Kariyer avı

Dünyaca ünlü uluslararası şirketlerde tanınmış şirketlerde üst düzey pozisyonlara başvurmak isteyen adaylar için Estonya benzersiz bir çalışma başlatıyor. Önde gelen bilişim şirketleriyle işbirliği yaparak Career Hunt (Kariyer Avı) başlıklı bir işe alım kampanyası başlatan Estonya, seçilen adayları Estonya’da beş günlük bir gezide misafir edecek.

Career Hunt (Kariyer Avı), Estonya’da kariyer hedefleyen ve ülkeye taşınmak isteyenleri, hiçbir seyahat masrafı ödemeden ülkeyi ziyaret etme ve uygun seçenekleri değerlendirme imkanı sunuyor.

Program, işverenlerle buluşmaların haricinde Talin ve Estonya’nın sunduğu tüm imkanları deneyimleme şansı yaratıyor. Estonya ziretleri boyunca bilişim sektörünün devleriyle buluşacak olan adaylar, NATO Cyber Savunma Merkezi, Robotex ile en büyük robot festivalini ziyaret edecek ve kariyer değiştiren bir iş görüşmesi fırsatına sahip olacaklar. Başvurular 23 Eylül’e kadar online olarak careerhunt.eu adresinde açık olacak.

Türkiye, Letonya, Bulgaristan, Slovenya, İtalya, İspanya ülkeleri arasından gelen başvurular arasından adaylar ile uluslararası iş arama portalı Jobbatical ön görüşmeler yaparak en iyi 20 aday işverenlere sunulacak.

Daha sonra işverenlerin bu gruptan seçtikleri adaylar ücretsiz olarak Estonya’ya gidip iş görüşmeleri yapmaya hak kazanacak. Kıdemli Geliştiriciler (Senior Developers), veri bilimciler, yazılım mühendisleri gibi meslek grupları arasından belirlenecek adaylar Estonya yolcusu olacak.

Seçilen adaylar ücretsiz uçuşlar ve konaklama ile Tallinn’de beş günlük benzersiz bir deneyimin tadını çıkaracaklar, yerel teknoloji etkinliklerine ücretsiz erişecekler, NATO Siber Savunma Merkezi’ni ziyaret edecekler ve unicorn startup firmaları ile tanışacaklar aynı zamanda potansiyel işveren ve ekiplerle bir araya gelecekler. Bunların yanı sıra otantik bir İskandinav saunası deneyimi yaşayacaklar.

ManpowerGroup tarafından yapılan küresel işe alım çalışması, işgücü sıkıntısının son 12 yılda olduğu gibi hiçbir zaman güçlü bir sorun olmadığını ortaya koymakta.

Yapılan araştırmalar dünya genelinde ankete katılan işverenlerin yüzde 45’i’nin gerekli yeteneklere sahip çalışan bulma konusunda zorlandıklarını gösteriyor.

43 ülkeden 39.000’den fazla işveren içeren çalışma, özellikle mühendisler ve bilişim teknolojileri uzmanları alımlarında bu oranın en yüksek olduğunu vurguluyor. Her dört işverenden bir tanesi, bu sene işe alım sürecinin geçen seneye göre daha zor olduğunu düşünmektedir.

Sadece 1,3 milyon insanla Estonya, büyüyen bir bilişim ve iletişim sektörüne sahiptir. 2020 yılına gelindiğinde 37 bin bilişim ve iletişim teknoloji uzman açığının olması öngörülüyor, bu açığın bir kısmı Türkiye’deki uzmanların işe alımıyla kapatılması hedeflenmektedir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>