Techinside Google News
Techinside Google News

Ethernet teknolojisi yolculuğuna yeni başlıyor

Ethernet teknolojisi 50. yılını kutlarken, yeni nesil teknolojilere altyapı sağlıyor. Uzun yıllara rağmen Ethernet, yolculuğuna yeni başlıyor.
- Advertisement -

Ethernet teknolojisi 50. yılını kutlarken, halen yeni nesil teknolojilere altyapı sağlıyor. Uzun yıllara rağmen Ethernet, yolculuğuna yeni başlıyor.

Ethernet kadar yararlı, başarılı ve nihayetinde etkili olan başka bir teknoloji sınırlı sayıda diyebiliriz. Ethernet Haziran ayı itibariyle50. yılını kutlarken, Ethernet’in yolculuğunun henüz bitmediğini söyleyebiliriz.

1973’te Bob Metcalf ve David Boggs tarafından icadından bu yana, Ethernet sürekli olarak genişletildi ve endüstriler genelinde bilgisayar ağlarında başvurulacak Katman 2 protokolü olacak şekilde uyarlandı.

Arista Networks’ün kurucu ortağı Andreas Bechtolsheim: “Bana göre Ethernet’in en ilginç yönü, evrenselliği, yani okyanusların altı ve uzay da dahil olmak üzere kelimenin tam anlamıyla her yere konuşlandırılmış olması. Ethernet kullanım durumları yeni fiziksel katmanlarla genişlemeye devam ediyor” diyor. Bechtolsheim, “Bu noktada Ethernet için en etkili alan, birbirine bağlanan AI/ML kümeleri de dahil olmak üzere yüksek büyüme gösteren büyük bulut veri merkezlerinin içi” dedi.

Ethernet geniş uygulamalara sahip

Esneklik ve uyarlanabilirlik, teknolojinin önemli özellikler. İster cihazları ister bilgisayarları birbirine bağlı olsun, herhangi bir iletişim ağı için varsayılan yanıt haline geldi, bu da neredeyse tüm durumlarda başka bir ağ icat etmeye gerek olmadığı anlamına geliyor.

Extreme Networks’ün seçkin sistem mühendisi Mikael Holmberg, COVID’de Ethernet’in işletmelerin tepki verme biçiminin önemli bir parçası olduğunu söyledi. Holmberg: “Küresel COVID salgını sırasında aniden uzaktan çalışmaya geçişe dönüp baktığımızda, Ethernet’in en dönüştürücü uygulamalarından biri, hiç şüphesiz dağıtılmış bir iş gücünü kolaylaştırmadaki rolü” diyor.

Ethernet gelişimi devam ediyor

Yeni nesil Ethernet elektrik ve ağ sistemlerini geliştiren IEEE P802.3dj Görev Gücü Başkanı John D’Ambrosia: “Gelecekteki değeri, Ethernet’in özelliklerini iyileştirmek için teknik çalışmaya devam etmeye adanmış üst düzey kaynakların miktarına da yansıyor. Gelişimi ve Ethernet’in sorunları çözmek için sektörü bir araya getirme biçimini izlemek benim için büyüleyici” dedi. .

Ethernet’in sürekli artan en yüksek hızı çok dikkat çekerken, oldukça büyük bir pazarın gelişmesine yol açan daha düşük hızlı 2.5Gbps, 5Gbps ve 25Gbps Ethernet’i geliştirmek ve geliştirmek için de aynı derecede çaba var.

Gelişen teknolojiler Ethernet’e güveniyor

Holmberg, sanal gerçeklik (VR) dahil olmak üzere bulut hizmetlerinin ilerleme kaydetmesi ve gecikmeyi yönetmesinin büyük önem kazandığını söyledi. Holmberg: “Bu sorunun ele alınması, Ethernet’in tanımlanmış gecikme hedefleri olan bir bağlantı teknolojisine dönüşmesini sağlayan Hassas Zaman Protokolü ile birleştirilmiş Ethernet kullanımını içerecektir” dedi. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir