Etik yapay zeka çağrısı yapıldı

0

Etik yapay zeka

Uluslararası House of Lords, etik yapay zeka kullanımına yönelik bir açıklama yaptı. Etik yapay zeka açıklamasında 5 maddeye vurgu yapılarak, bu konuda birlik sağlanması gerektiği belirtildi.

Etik yapay zeka çalışmaları

Yapay zeka çalışmaları genellikle iki konuda tartışmalara neden oluyor. Bunlardan birincisi; yapay zeka hayatımızı kolaylaştıracak ve kurtarıcımız olacak. İkincisi ise; üçüncü dünya savaşında yapay zeka silahlar kullanılarak dünyayı yaşanılamaz bir yer haline getirecek. Bu iki tartışmalar sürerken yapay zeka çalışmalarında etik konusuna yönelik önemli adımlar atılıyor. Yapay zekanın etik bir şekilde kullanımına yönelik Uluslararası House of Lords’tan bir çağrı yayınlandı. Çağrıda özellikle 5 maddeye vurgu yapıldı. Bunlar:

Yapay zeka sadece insanlığın ortak yararı için geliştirilecektir.

Yapay zeka adil olma ve anlaşılabilirlik prensipleri üzerine çalışacaktır.

Yapay zeka hiçbir şekilde birey, aile ve toplulukların veri haklarını ihlal etmek için kullanılmayacaktır.

Yapay zeka tüm vatandaşların yapay zekanın yanı sıra kendi zihinsel, duygusal ve ekonomik gelişimlerini sağlamak amacıyla eğitim alma hakları olmalıdır.

Yapay zekanın insanlara zarar verme, yok etme ya da kandırma gibi güçleri olmamalıdır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>